Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 182

W wydanym oświadczeniu prezydent USA, Joe Biden, pisze, że będzie to "największa jak dotąd transza pomocy wojskowej" dla Ukrainy

"W imieniu Amerykanów gratuluję mieszkańcom Ukrainy w Dniu Niepodległości. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Ukraińcy zainspirowali świat swoją nadzwyczajną odwagą i poświęceniem wolności. Stawiali zdecydowany i silny opór w świetle pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. I dziś jest dzień, gdy świętuje się nie tylko przeszłość, ale też przekonanie, że Ukraina dumnie pozostaje - i pozostanie - suwerennym i niepodległym państwem" - napisał Biden.

Czytaj więcej

Współpracownik Zełenskiego: Polska na czołowym miejscu wśród naszych sojuszników

"USA są zaangażowane w udzielanie wsparcia narodowi ukraińskiemu, który nadal walczy w obronie swojej suwerenności. W ramach tego zaangażowania, z duma ogłaszam największa jak dotąd transzę pomocy wojskowej (dla Ukrainy): dokładnie 2,98 mld dolarów, w postaci broni i sprzętu (...)" - dodał ukraiński prezydent.

"To pozwoli Ukrainie pozyskać zestawy obrony przeciwlotniczej, zestawy artyleryjskie, systemy do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych i radary, które zapewnią, że będzie mogła bronić się w długiej perspektywie" - wyliczał Biden.

Dziś i każdego dnia, stoimy przy Ukraińcach, by ogłosić, że ciemność, która napędza autokrację, nie może się równać z płomieniem wolności

Joe Biden, prezydent USA

"Wiem, że ten Dzień Niepodległości jest słodko-gorzki dla wielu Ukraińców, ponieważ tysiące osób zginęło i zostało rannych, miliony musiało opuścić swoje domy, a wielu innych padło ofiarą rosyjskich okrucieństw i ataków" - zaznaczył prezydent USA.

"Ale sześć miesięcy bezlitosnych ataków tylko wzmocniło ukraińską dumę z siebie, z ich kraju i z 31 lat niepodległości" - dodał Biden.

"Dziś i każdego dnia, stoimy przy Ukraińcach, by ogłosić, że ciemność, która napędza autokrację, nie może się równać z płomieniem wolności, który rozświetla dusze wolnych ludzi" - zapewnił amerykański prezydent.