Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

Andrej Aleksiejenko zrezygnował w czwartek z funkcji mera Krasnodaru, szesnastego co do wielkości miasta Rosji. Będzie on teraz stał na czele nowej, tworzonej przez Rosjan rady ministrów w obwodzie charkowskim - podała w piątek rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na dekret rosyjskiej administracji.

Obwód, częściowo okupowany przez wojska rosyjskie, otacza drugie co do wielkości miasto Ukrainy - Charków. Leży na północ od obwodów ługańskiego i donieckiego, które Moskwa stara się opanować w imieniu sił separatystycznych, które ogłosiły niepodległość od Kijowa.

Czytaj więcej

Die Welt: Berlin ignoruje prośby Ukrainy o broń

Rosyjscy urzędnicy mówili wcześniej, że okupowane obszary Ukrainy nigdy nie wrócą pod kontrolę Kijowa, a jesienią mogą się odbyć referenda w sprawie ich przyłączenia do Rosji. Ukraina nazwała je "pseudo-referendami" i przyrzekła im zapobiec.

Siły rosyjskie kontrolują obecnie mniej niż połowę obwodu charkowskiego. Siły rosyjskie zrezygnowały z ataku na Charków w maju, po ostrym oporze Ukrainy, ale nadal bombardują miasto z pozycji poza jego obrzeżami.