Informacja o śmierci Łystopada została opublikowana na facebookowej stronie Liceum Fizyczno-Technicznego Rady Obwodowej Iwano-Frankowska. Anton wstąpił do tej szkoły w 2005 roku i ukończył ją w 2008 roku. „Został zapamiętany jako zdolny, bardzo wytrwały i uparty młodzieniec” - czytamy w komunikacie.

W 2019 roku Łystopad został uznany za najlepszego pilota Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Rok temu, w dniu 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę, prowadził defiladę lotniczą nad Chreszczatykiem.

fot. ФТЛ при ІФНТУНГ

„Droga Antona do sterów myśliwca była trudna, ale znacząca. Jednak młody człowiek uparcie realizował swoje marzenie - zostać pilotem, latać wysoko po niebie jak ptak i kontemplować piękno ziemi orlim okiem” - pisze we wspomnieniu szkoła Łystopada.

Pilot brał udział w walkach z rosyjskimi najeźdźcami od początku inwazji.

Za odwagę, męstwo i profesjonalizm zaledwie na kilka dni przed śmiercią został odznaczony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego orderem „Za odwagę” III klasy.

Anton Łystopad odznaczany przez prezydenta Zełenskiego

Anton Łystopad odznaczany przez prezydenta Zełenskiego

fot. ФТЛ при ІФНТУНГ

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zmarł Łystopad - poinformowano jedynie, że zginął on w walce za Ukrainę, w czasie walk na wschodzie kraju.