Do ataku w jedynej zamieszkiwanej w większości przez muzułmanów prowincji Indii, doszło w czasie, gdy w Kaszmirze obowiązują zaostrzone reguły bezpieczeństwa, w związku ze zbliżającymi się obchodami święta niepodległości.

- Trzech żołnierzy zostało zabitych, dwóch zostało rannych w ataku. Żołnierze odpowiedzieli ogniem i zabili dwóch bojowników - poinformował przedstawiciel indyjskich władz.

Czytaj więcej

Pakistan. Mocarstwo atomowe w fazie rozkładu

Atak nastąpił kilka dni po trzeciej rocznicy odebrania przez Indie autonomii Kaszmirowi (autonomię tę gwarantowała indyjska konstytucja). W najbliższy poniedziałek Indie będą obchodzić święto niepodległości.

Wielu mieszkańców Kaszmiru uważa odebranie prowincji jej specjalnego statusu za kolejny krok na drodze do pozbawiania praw muzułmanów przez nacjonalistyczny rząd Narendry Modiego. Rząd odrzuca te oskarżenia przekonując, że chce jedynie pomóc w rozwoju regionu mocniej integrując go z resztą kraju.

Kaszmir jest obiektem sporu terytorialnego między Indiami a Pakistanem. Zarówno Indie, jak i Pakistan roszczą sobie prawo do całego Kaszmiru, ale każde z tych państw kontroluje tylko część regionu.

Niewielką część Kaszmiru, w północnej części regionu, kontrolują też Chiny.