Kolejne HIMARS-y od USA dla Ukrainy

W ramach najnowszego pakietu pomocy administracja prezydenta USA Joe Bidena dostarczy Ukrainie cztery kolejne systemy rakietowe o wysokiej mobilności (HIMARS) .

Publikacja: 08.07.2022 21:59

M142 HIMARS

M142 HIMARS

Foto: Wikimdia Commons, U.S. Department of Defense Current Photos

amk

Najnowszy pakiet jest wyceniany na 400 milionów dolarów i pochodzi wyłącznie z funduszy Presidential Drawdown Authority, co oznacza, że ​​Stany Zjednoczone wysyłają broń bezpośrednio z amerykańskich zapasów.

Oprócz HIMARS-ów i dodatkowej do nich amunicji, pakiet zawiera także trzy pojazdy taktyczne do „odzyskiwania sprzętu, wspierania prac naprawczych, uzupełniania zapasów w trakcie trwania bitwy”; 1000 sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm; amunicję burzącą, licznikowe systemy baterii oraz części zamienne i inny sprzęt.

Wspomniana artyleryjska amunicja 155 mm zostanie dostarczona Ukrainie po raz pierwszy.

Zdaniem źródła CNN amunicja ta jest bardziej precyzyjna, bardziej skuteczna, a więc wpłynie też na oszczędność tego typu broni.

Rozmówca zdementował pogłoski o zniszczeniu przez Rosjan dwóch systemów HIMARS.

- Wszystkie, które zostały dostarczone Ukrainie, wciąż są używane w walce - powiedział.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne