Kultowe zdjęcie wówczas 9-letniej  Phan Thị Kim Phuc, wykonane przez fotografa Associated Press, Nicka Uta, uwieczniło nagą, płaczącą, poparzoną napalmem dziewczynkę. Obrażenia odniosła podczas ataku na wioskę  Trảng Bàng w Wietnamie Południowym. Zdjęcie jest jednym z najbardziej przejmujących symboli tragicznej wojny w Wietnamie.

Za wykonane w 1972 roku zdjęcie Kim i innych dzieci Ut został nagrodzony Pulitzerem, Zostało ono wyryte na samolocie prywatnej organizacji pozarządowej, która leci z uchodźcami do miasta Regina, stolicy kanadyjskiej prowincji Saskatchewan.

59-letnia Kim, dziś obywatelka Kanady, powiedziała, że ​​chce, aby jej historia i praca na rzecz uchodźców były przesłaniem pokoju. Wraz z mężem Bui Huy Toanem przyjechała z Toronto, by wziąć udział w humanitarnej akcji.

Uchodźcy, głównie kobiety i dzieci z całej Ukrainy, należą do tysięcy Ukraińców, którym Kanada dostarczyła wizy humanitarne po inwazji Rosji na ich kraj. Po ataku 24 lutego z ojczyzny uciekły miliony Ukraińców. Według ONZ prawie 5,5 miliona zarejestrowało się w organizacjach humanitarnych w Europie, według ONZ.

Kanada jest jednym z wielu krajów zachodnich oferujących ukraińskim uchodźcom bezpieczną przystań.

Sama Phan Thị Kim Phuc dopiero w tym roku zakończyła leczenie, które przywróciło jej w znacznym stopniu sprawność, a przede wszystkim, zminimalizowało ból. Rozpoczęła je w 2015 roku w jednej ze specjalistycznej klinik w Miami. Przeprowadziła je bezpłatnie dr Jill Waibel, dla której Phan Thị Kim Phuc jest symbolem nadziei.