Pentagon ma zdecydować w najbliższych tygodniach, które z tych projektów będą realizowane, co ma doprowadzić do ich produkcji na potrzeby Ukrainy i amerykańskiej armii.

Propozycje skupiają się wokół wskazanych przez Departament Obrony, kluczowych obszarów - zestawów obrony powietrznej, zestawów przeciwpancernych, zestawów do obrony wybrzeża, zestawów przeciwczołgowych, bezzałogowych statków powietrznych, a także środków do prowadzenia ognia kontrbateryjnego i bezpiecznej komunikacji.

Czytaj więcej

Przedstawiciel administracji USA: Chiny nie dostarczają broni Rosji

Pentagon poprosił firmy o przygotowanie takich propozycji w ramach szerokiej inicjatywy mającej na celu „spełnienie priorytetowych próśb Ukrainy o pomoc w zakresie bezpieczeństwa”.

Celem jest zebranie pomysłów i rozwiązań mających na celu przyspieszenie produkcji i powiększenie potencjału przemysłu w zakresie dostarczania sprzętu wojskowego, ponieważ USA spodziewają się, że Waszyngton i jego sojusznicy będą wspierać Ukrainę jeszcze długo, podczas gdy ukraińskie zapasy uzbrojenia wyczerpują się.

800 mln

Tyle dolarów wart jest najnowszy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

W czwartek prezydent USA, Joe Biden, ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 800 mln dolarów. Obejmie on zestawy przeciwlotnicze oraz broń ofensywną, m.in. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet HIMARS. Jak dotąd USA przekazały Ukrainie, po 24 lutego, pomoc wojskową wartą 6,1 mld dolarów.