Pentagon zleci produkowanie nowych rodzajów broni dla Ukrainy?

Departament Obrony USA dokonuje przeglądu 1 300 propozycji 800 firm, dotyczących stworzenia innowacyjnych nowych broni, które mogą być opracowane i produkowane dla Ukrainy do wykorzystania w walce z rosyjską inwazją - informuje CNN, powołując się na przedstawiciela Departamentu Obrony.

Publikacja: 01.07.2022 05:58

Wyrzutnie HIMARS w czasie ćwiczeń

Wyrzutnie HIMARS w czasie ćwiczeń

Foto: AFP

Pentagon ma zdecydować w najbliższych tygodniach, które z tych projektów będą realizowane, co ma doprowadzić do ich produkcji na potrzeby Ukrainy i amerykańskiej armii.

Propozycje skupiają się wokół wskazanych przez Departament Obrony, kluczowych obszarów - zestawów obrony powietrznej, zestawów przeciwpancernych, zestawów do obrony wybrzeża, zestawów przeciwczołgowych, bezzałogowych statków powietrznych, a także środków do prowadzenia ognia kontrbateryjnego i bezpiecznej komunikacji.

Czytaj więcej

Przedstawiciel administracji USA: Chiny nie dostarczają broni Rosji

Pentagon poprosił firmy o przygotowanie takich propozycji w ramach szerokiej inicjatywy mającej na celu „spełnienie priorytetowych próśb Ukrainy o pomoc w zakresie bezpieczeństwa”.

Celem jest zebranie pomysłów i rozwiązań mających na celu przyspieszenie produkcji i powiększenie potencjału przemysłu w zakresie dostarczania sprzętu wojskowego, ponieważ USA spodziewają się, że Waszyngton i jego sojusznicy będą wspierać Ukrainę jeszcze długo, podczas gdy ukraińskie zapasy uzbrojenia wyczerpują się.

800 mln

Tyle dolarów wart jest najnowszy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

W czwartek prezydent USA, Joe Biden, ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 800 mln dolarów. Obejmie on zestawy przeciwlotnicze oraz broń ofensywną, m.in. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet HIMARS. Jak dotąd USA przekazały Ukrainie, po 24 lutego, pomoc wojskową wartą 6,1 mld dolarów.

Konflikty zbrojne
Wojna już w Moskwie. Drony zaatakowały
Konflikty zbrojne
Bułgarski sąd odmówił azylu krytykowi Putina
Konflikty zbrojne
Blinken wzywa Turcję do wyrażenia zgody na przystąpienie Szwecji do NATO
Konflikty zbrojne
Melitopol. Ukraińcy uderzyli w rosyjską bazę wojskową
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
WSJ: Znaleziona pod Bydgoszczą rakieta spadła blisko centrum szkoleniowego NATO
Konflikty zbrojne
Putin potwierdza rosyjski atak na siedzibę wywiadu wojskowego Ukrainy