Reklama

Ukraina proponuje, by Chiny stały się gwarantem jej bezpieczeństwa

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Ukraina zaproponowała Chinom, aby wystąpiły jako jeden z gwarantów bezpieczeństwa w celu zakończenia wojny z Rosją.

Publikacja: 01.05.2022 09:51

Ukraina

Ukraina

Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

- Kiedyś uważaliśmy Memorandum Budapesztańskie za ważne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale niestety nie przyniosło ono Ukrainie prawdziwego bezpieczeństwa. Ukraina analizuje możliwość uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i innych wielkich mocarstw, w tym Chin. Nasza propozycja, aby Chiny były jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy, jest wyrazem naszego szacunku i zaufania do Chińskiej Republiki Ludowej - powiedział Kułeba w wywiadzie dla chińskiej państwowej agencji informacyjnej Xinhua.

Szef ukraińskiego MSZ wyraził nadzieję, że Chiny wezwą Rosję do przerwania ognia, ponieważ należy unikać eskalacji.

- Będzie to ważny krok w utrzymaniu pokoju i zapobieganiu dalszym katastrofom humanitarnym. Wszystkie strony, w tym Rosja, dostrzegły, że wojna z Ukrainą jest zła. Wszystkie problemy i wątpliwości powinny być rozwiązywane w drodze negocjacji, a nie przy użyciu siły. Mamy nadzieję, że Chiny nadal będą zajmować pozytywne stanowisko wobec Rosji, wzywając ją do zakończenia agresji, zniesienia blokady handlu międzynarodowego i poszanowania integralności terytorialnej swoich sąsiadów - powiedział.

W sobotę agencja Xinhua opublikowała również wywiad z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Powiedział on, że delegacje Rosji i Ukrainy "prawie codziennie omawiają ewentualny projekt porozumienia za pomocą wideokonferencji".

Czytaj więcej

Ławrow twierdzi, że sankcje są omawiane z Ukrainą. Kijów zaprzecza
Reklama
Reklama

Ukraina domaga się od Zachodu takich samych gwarancji bezpieczeństwa jak kraje NATO.

Według prezydenta Zełenskiego, Ukraina nie otrzymała jeszcze listy państw, które potwierdziły swoją zgodę na udzielenie gwarancji bezpieczeństwa, ale widać, że różne kraje są gotowe udzielić różnych gwarancji.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1460
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Konflikty zbrojne
Włodzimierz Czarzasty: Nie możemy udawać, że Putin i jego banda nagle stali się negocjatorami dobrej woli
Konflikty zbrojne
Iran zapowiada projekt porozumienia nuklearnego. Trump wyznaczył wcześniej termin
Konflikty zbrojne
Jak bardzo Rosjanie zawyżają straty Ukrainy? Generał podaje niewiarygodne liczby
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama