Truss ma w środę wezwać też do zwiększenia wydatków na obronność - informuje BBC powołując się na ujawnione fragmenty przemówienia, jakie szefowa MSZ Wielkiej Brytanii ma wygłosić w środę.

- Zachód musi być przygotowany na długi wysiłek i podwoić swoje wsparcie dla Ukrainy - ma powiedzieć szefowa brytyjskiej dyplomacji.

Ukraina od początku rosyjskiej inwazji wzywa Zachód do dostaw sprzętu ciężkiego (czołgów, artylerii), ale też samolotów i zestawów przeciwlotniczych, które pozwoliłyby Ukrainie w pełni kontrolować przestrzeń powietrzną nad krajem.

Truss w czasie przemówienia, które wygłosi w londyńskim Mansion House ma powiedzieć, że "los Ukrainy waży się", a Zachód "nie może się ociągać".

- Jeśli Putin odniesie sukces, w Europie będzie mieć miejsce dalsze niewysłowione cierpienie, a straszne konsekwencje będą odczuwane na całym świecie. Nigdy nie poczujemy się już bezpiecznie - ma przestrzec szefowa MSZ Wielkiej Brytanii.

Jeśli Putin odniesie sukces (...) nigdy nie poczujemy się już bezpiecznie

Elizabeth Truss, szefowa MSZ Wielkiej Brytanii

- Ciężka broń, czołgi i samoloty - sięgnijmy głębiej do naszych arsenałów, przyspieszmy produkcję. Musimy to zrobić - doda.