Samolot przewożący amerykańską pomoc dla Ukrainy w ramach  podpisanego w zeszłym tygodniu pakietu o wartości 800 milionów dolarów przyleciał wczoraj do Europy.

- W ciągu najbliższych 24 godzin w Europie wyląduje siedem kolejnych lotów z pomocą -  powiedział we wtorek wysoki rangą urzędnik USA ds. obrony.

Urzędnik nie był w stanie powiedzieć, kiedy ta pomoc dotrze na Ukrainę „transportem naziemnym”, ale przekazał, że sprzęt jest sprawnie wyładowywany z samolotów i "odpowiednio ładowany" w celu dostarczenia go na Ukrainę.

Czytaj więcej

Szojgu oskarża USA i Zachód o przeciąganie operacji wojskowej

W ramach najnowszej partii pomocy bezpieczeństwa zatwierdzonej przez Biały Dom, Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie 11 śmigłowców Mi-17, 300 dronów Switchblade, 18 haubic i sprzęt ochronny przed atakami chemicznymi.

Ponadto nowy pakiet uzbrojenia obejmuje 200 transporterów opancerzonych M113, 10 radarów przeciwartyleryjskich, 500 pocisków przeciwpancernych Javelin oraz 30 000 zestawów kamizelek kuloodpornych i hełmów.

Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby powiedział, że pakiet o wartości 800 milionów dolarów miał na celu „zaspokojenie pilnych potrzeb Ukrainy w dzisiejszej walce”, ponieważ siły rosyjskie przesuwają punkt ciężkości ataku na wschodnią i południową Ukrainę.