Reklama

Ukraina: Rosjanie zniszczyli laboratorium w Czarnobylu

Rosyjscy żołnierze, okupujący teren elektrowni atomowej w Czarnobylu, "ograbili i zniszczyli" warte 6 mln euro laboratorium, które znajduje się na terenie elektrowni - informuje ukraińska agencja państwowa zarządzająca Strefą Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Publikacja: 23.03.2022 05:47

Elektrownia atomowa w Czarnobylu

Elektrownia atomowa w Czarnobylu

Foto: PAP/Photoshot

arb

Chodzi o Centralne Laboratorium Analityczne, które zajmowało się m.in. odpadami radioaktywnymi.

Ukraińska agencja pisze na swoim profilu na Facebooku, że w laboratorium znajdowały się m.in. "próbki izotopów promieniotwórczych, które obecnie znajdują się w rękach wroga".

Czytaj więcej

Czarnobyl: Rosjanie zezwolili na wymianę pracowników

W laboratorium miał znajdować się także "cenny sprzęt analityczny", który "nie jest dostępny nigdzie indziej w Europie".

Reklama
Reklama

Rosjanie zajęli teren nieczynnej obecnie elektrowni atomowej w Czarnobylu w pierwszych dniach wojny, która w 1986 roku była miejscem najpoważniejszej awarii elektrowni atomowej w historii świata.

We wtorek ukraiński parlament alarmował, że w pobliżu elektrowni szaleje wiele pożarów widocznych na zdjęciach z satelity, które - potencjalnie - mogą zagrażać samej elektrowni.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1460
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Konflikty zbrojne
Włodzimierz Czarzasty: Nie możemy udawać, że Putin i jego banda nagle stali się negocjatorami dobrej woli
Konflikty zbrojne
Iran zapowiada projekt porozumienia nuklearnego. Trump wyznaczył wcześniej termin
Konflikty zbrojne
Jak bardzo Rosjanie zawyżają straty Ukrainy? Generał podaje niewiarygodne liczby
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama