Ciesząca się ponadpartyjnym poparciem ustawa w tej sprawie (Izba Reprezentantów przyjęła ją 407 głosami "za" przy 16 głosach "przeciw") trafi teraz do Senatu.

Ustawa przewiduje również przyspieszenie procesu przyznawania wiz Afgańczykom.

Program Specjalnych Wiz Imigracyjnych jest dostępny dla Afgańczyków, którzy współpracowali z armią USA lub amerykańskim rządem. Od 2014 roku przyznano 26,5 tysiąca takich wiz.

Administracja prezydenta Joe Bidena znajduje się pod presją parlamentarzystów i grup broniących praw człowieka, które domagają się ewakuacji z Afganistanu tysięcy Afgańczyków i członków ich rodzin w związku z zagrożeniem ich życia, które jest efektem współpracy z siłami USA.

Amerykańscy żołnierze mają wycofać się całkowicie z USA do 31 sierpnia. W kraju pozostanie jedynie ok. 650 żołnierzy strzegących bezpieczeństwa ambasady USA w Kabulu.

USA mają rozpocząć ewakuację Afgańczyków starających się o specjalną wizę imigracyjną jeszcze w tym miesiącu. Pierwsza grupa ma zostać przewieziona do bazy wojskowej w Wirginii, gdzie będą czekać na zapadnięcie decyzji ws. przyznania im wiz.