Jędrzej Bielecki: Debata Joe Biden–Donald Trump. Klęska Bidena. Ameryka pozostawiona na pastwę Trumpa

Prezydent Joe Biden zagrał pokerowo. Decydując się jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej kampanii wyborczej na debatę telewizyjną z Donaldem Trumpem, miał nadzieję, że odwróci niekorzystne sondaże przed wyborami na prezydenta USA. Ale pokazał jedynie, że nie ma sił na to, by sprawować urząd przez drugą kadencję.

Publikacja: 28.06.2024 08:23

Joe Biden i Donald Trump

Joe Biden i Donald Trump

Foto: REUTERS/Brian Snyder

Niepewny chód. Zamknięte przez długi czas oczy, co wyglądało, jakby Biden zapadał w drzemkę. Niekiedy niezrozumiałe odpowiedzi. Pierwsze kilkanaście minut starcia obecnego prezydenta z poprzednikiem w studiu CNN wywołało panikę wśród demokratów.

Debata Joe Biden–Donald Trump: Stan zdrowia kandydatów gwoździem programu

Nawet życzliwe dla Joe Bidena media jak „New York Times” uznały, że po tym wystąpieniu głównym tematem kampanii stało się nie to, kto wygra listopadowe wybory, ale czy dużo wcześniej, na sierpniowej konwencji Partii Demokratycznej, ugrupowanie nie powinno wystąpić z innym kandydatem. Tym bardziej że okazji na rewanż nie będzie aż do kolejnej debaty na początku września.

Czytaj więcej

Debata Joe Biden-Donald Trump. Sondaż wskazuje wyraźnego zwycięzcę

Joe Biden szykował się do tej rozgrywki bardzo starannie. Na tydzień zamknął się z doradcami w letniej rezydencji prezydenta w Camp David. Ćwiczył wszystkie możliwe punkty, w których mógłby zaatakować swojego oponenta. A jest ich bardzo wiele: od podatków po walkę z ociepleniem klimatu, od polityki wobec Rosji po zarzuty sądowe, od relacji z Chinami po aborcję. Trump raz jeszcze zaprezentował się przed Amerykanami jako notoryczny kłamca. Gdyby to było starcie merytoryczne, nie miałby szans.

Prezydenci USA po 1923 roku

Prezydenci USA po 1923 roku

PAP

Jednak gwoździem programu nie była przyszłość kraju, ale stan zdrowia obu kandydatów. A właściwie jednego. Jak wtedy, gdy obaj wymieniali się obelgami, czy w czasie gry w golfa są w stanie trafić w piłkę i przenieść sprzęt do gry. 

Partia Demokratyczna ma kandydatów zdolnych pokonać Trumpa. Ale należało ich wylansować dużo wcześniej

W historii USA wielokrotnie sprawny, ale nieznany szerzej społeczeństwu polityk, był w ciągu roku czy dwóch wyciągany z niebytu i zdobywał Biały Dom. Tak się stało choćby z Jimmym Carterem, Billem Clintonem czy Barackiem Obamą. Ich talent, wsparty ogromnymi pieniędzmi, zapewniał drogę do zwycięstwa. Także i dziś tacy politycy jak choćby 57-letni gubernator Kalifornii Gavin Newsom najpewniej okazaliby się skutecznymi oponentami Trumpa. 

Joe Biden, najważniejsze daty

Joe Biden, najważniejsze daty

PAP

Jednak jeszcze nigdy nie doszło do wylansowania nowego kandydata na tak późnym etapie kampanii wyborczej. Nie bardzo nawet wiadomo, jak by to miało wyglądać technicznie, skoro prawybory są za nami i wymiana Bidena przez aktyw partii postawiłaby pod znakiem zapytania wiarygodność nowego kandydata. 

Joe Biden miał być prezydentem jednej kadencji. Sam o tym mówił w czasie kampanii w 2020 roku

Ale sytuacja jest tak poważna, że w nocy z czwartku na piątek w szeregach demokratów rozważano, czy najbardziej szanowani działacze jak Nancy Pelosi i Chuck Schumer, do których prezydent ma duże zaufanie, nie powinni starać się go przekonać do pójścia na polityczną emeryturę.

Taki był plan od początku. Biden miał być prezydentem jednej kadencji. Sam o tym mówił w czasie kampanii w 2020 roku. Potem jednak uwierzył, że tylko on może pokonać Donalda Trumpa. Uważał, że skoro raz uratował amerykańską demokrację, to zrobi to i drugi. Teraz może się jednak okazać, że przejdzie do historii jako ten, który oddał kraj na pastwę najgroźniejszego polityka, jaki kiedykolwiek rządził Białym Domem. 

Niepewny chód. Zamknięte przez długi czas oczy, co wyglądało, jakby Biden zapadał w drzemkę. Niekiedy niezrozumiałe odpowiedzi. Pierwsze kilkanaście minut starcia obecnego prezydenta z poprzednikiem w studiu CNN wywołało panikę wśród demokratów.

Debata Joe Biden–Donald Trump: Stan zdrowia kandydatów gwoździem programu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Komentarze
Rusłan Szoszyn: Trump rozmawiał z Zełenskim. Negocjacje z Putinem są tylko kwestią czasu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Komentarze
Tomasz Krzyżak: Abp Marek Jędraszewski już wie, kiedy odejdzie. I jego kalendarz też to chyba zdradza
Komentarze
Paweł Łepkowski: Zasnąłem podczas przemówienia Donalda Trumpa. Najnudniejszy monolog w historii
Komentarze
Estera Flieger: Problemy z pamięcią. Wołyń i Jedwabne
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Cesarzowa Urszula. Czy udźwignie wyzwania stojące przed Europą