„Zapewnimy możliwość mieszkania wszystkim, bez wyjątku”. Sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska

W niektórych miejscach jesteśmy ciągle w środku akcji zapobiegawczej powodzi i ratunkowej - mówił premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego. Dodał, że tam, gdzie woda opada, rozpoczyna się etap odbudowy.

Publikacja: 21.09.2024 09:12

Premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSWiA Tomasz Siem

Premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W nocy przesiąkać zaczęły wały przy wsi Prawików w powiecie wołowskim. Uszczelniali je mieszkańcy, wojsko i straż pożarna. Burmistrz zarządził ewakuację części wsi, ale nikt nie chciał z niej skorzystać. Ostatecznie nie doszło do przerwania wałów. Sytuacja – jak zapewniano na posiedzeniu sztabu – cały czas jest monitorowana. 

Premier Donald Tusk: środków na odbudowę nie zabraknie

- Od pierwszych dni słyszę od ludzi, którzy utracili mieszkania i domy - "gdzie my będziemy mieszkać?". Zapewnimy możliwość mieszkania wszystkim, bez wyjątku – mówił premier.  Jak zapowiedział, „środków na odbudowę nie zabraknie”.  - Rozumiem reakcję ludzi, którzy nie chcą się przenieść, ale nie ma się co oszukiwać, niektórzy z was do własnych domów czy mieszkań wrócą później – mówił premier. Jak dodał, „środków na odbudowę nie zabraknie”. 

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Sondaż: Jaką ocenę wystawiają Polacy rządowi Donalda Tuska?

O godz. 13.00 odbędzie się kolejne spotkanie z udziałem wojewodów; chodzi o zebranie wstępnych szacunków strat i przewidywanych kosztów odbudowy miejsc, dotkniętych powodzią. Ma w nim wziąć udział m.in. były szef MSWiA i europoseł Marcin Kierwiński, który obejmie funkcję pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. - Minister Kierwiński będzie starał się pomóc nam w koordynacji już na etapie odbudowy, ale my jesteśmy ciągle w niektórych miejscach w środku akcji zapobiegawczej powodzi i ratunkowej – mówił Donald Tusk.

Dyrektor IMGW: Głogów i Nowa Sól „w stanie dość niepokojącym”

Jak poinformował szef IMGW Robert Czerniawski, na Odrze maksymalny poziom wody, 710 cm, spodziewany jest w poniedziałek rano. Dyrektor IMGW poinformował też, że fala kulminacyjna – według prognoz – utrzymuje się około półtorej doby. - Spadek jest powolny, on trwa kilka dni, zanim osiągnie stan poniżej stanu alarmowego – powiedział. - W dalszym ciągu podtrzymuję twierdzenie, że Głogów i Nowa Sól znajdują się w stanie dość niepokojącym – dodał.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Jak Donald Tusk przejął narrację i pokazał sprawczość

We Wrocławiu stany wód powoli opadają, fala powodziowa jest najwyższa w Brzegu Dolnym – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stany alarmowe zostały przekroczone na 35 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że w ciągu kilkunastu godzin powinien zostać wprowadzony ruch wahadłowy na zamkniętym moście w Malerzowicach Wielkich. 

W Ścinawie w powiecie lubińskim most drogowy został zamknięty do odwołania. Poziom wody podniósł się tam o 50 cm – poinformował minister. Z kolei most kolejowy w Ścinawie jest otwarty. - Jest trzy metry wyższy od drogowego, ale ten most także jest ciągle monitorowany przez patrol kolejarzy z PKP PLK – poinformował Dariusz Klimczak. .

Klęski żywiołowe
Pożar na terenie dużego kompleksu przy Modlińskiej w Warszawie. „Unosi się dym”
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Klęski żywiołowe
Rzecznik MSWiA o pożarach w Polsce. Czy łączą się z wojną na Ukrainie?
Klęski żywiołowe
Hala produkcyjna w Cigacicach stanęła w ogniu. Nad budynkiem kłęby dymu
Klęski żywiołowe
Płonie zabytkowa hala w Gdańsku. Służby ostrzegły przed toksycznym dymem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Klęski żywiołowe
Wstrząs w kopalni Marcel. Nie żyje jeden z górników
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście