Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę w tym tygodniu. W ramach wartego około 500 mln złotych kontraktu do Wojsko Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych trafi 53 tys. karabinków. 1000 sztuk nowej broni zostanie dostarczonych jeszcze w tym roku.

Umowę na dostawę karabinków Grot C 16 FB-M1 zawarto między Polską Grupą Zbrojeniową SA, w skład której wchodzi Fabryka Broni "Łucznik", a Jednostką Wojskową NIL jako gestorem, czyli zamawiającym.

Portal Fakt.pl informuje, że testy broni nie zostały zakończone. Pierwsze sztuki karabinków Grot trafiły do wojskowych instytutów w maju tego roku. Testy mają się zakończyć w lutym przyszłego roku. Szef MON Antoni Macierewicz już teraz podpisał umowę na zakup broni. 

Komunikat MON

Do informacji portalu Fakt.pl odniósł się MON w oficjalnym komunikacie. "Stopień zaawansowana testów 5,56 mm karabinka MSBS realizowanych przez MON jest na tyle zaawansowany a ich przebieg pozytywny, iż daje rękojmię pozytywnego zakończenia badań, a tym samym dostawę pierwszych karabinków zgodnie z podpisaną umową" - czytamy na stronie MON.

"Warunkiem rozpoczęcia badań kwalifikacyjnych przez MON było zakończenie badań zakładowych broni, w tym przedłożenie jej udokumentowanych wyników. Producent wywiązał się z tego obowiązku" - tłumaczy dalej ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.