W Poznaniu i Warszawie stanęły cztery automaty do odbioru paczek. Własna sieć pozwoli Allegro na jeszcze szybsze i wygodniejsze opcje dostawy. Uruchomienie dostaw do sieci własnych automatów planowane jest jesienią, gdy zostanie ustawiona odpowiednia liczba automatów paczkowych. Rozbudowa sieci zaplanowana jest na okres wakacyjny. Pierwszy automat paczkowy Allegro stanął na poznańskim Nowym Rynku, w pobliżu nowej siedziby Allegro. Kolejne trzy są w Warszawie.

W najbliższych dniach kolejne pojawią się w Łodzi, Toruniu i Wrocławiu. - Oczekujemy, że jesienią tego roku osiągniemy w tych miastach odpowiednie zagęszczenie, co pozwoli nam dodać automaty paczkowe Allegro do metod dostawy na platformie - mówi Grzegorz Czapski, business development officer Allegro.

- Do grudnia udostępnimy klientom 1,5 tys. automatów, a docelowo planujemy ich znacznie więcej - dodaje.

Liderem automatów jest InPost, który ma w Polsce już ponad 12 tys. Swoją sieć urządzeń rozbudowuje także AliExpress, największy konkurent Allegro na polskim rynku.

Według raportu Gemius Paczkomaty są najczęściej wybieraną formą dostawy – wyprzedziły kurierów. Taki typ dostawy towaru preferuje aż 61 proc. kupujących w Internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internatów aż o 9 pkt. proc. w porównaniu do wyników raportu za 2019 r. Po raz pierwszy w historii Paczkomaty pobiły w popularności dostawy kurierem, które wybiera 55 proc. badanych – jest to pierwszy tego typu wynik na świecie. Ponadto, aż 68 proc. badanych deklaruje, że możliwość odbioru zakupów przez urządzenia InPost motywują ich do zakupów w konkretnym sklepie internetowym – jest to wzrost o 7 pkt. proc. rok do roku.