Reklama

Chiny ustępują przez wirusa. Zniosą cła na blisko 700 towarów

Pekin będzie przyjmować wnioski od amerykańskich firm ubiegających się o zwolnienia taryfowe dla 696 produktów importowanych ze Stanów Zjednoczonych, w tym kluczowych towarów rolnych i energetycznych, takich jak wieprzowina, wołowina, soja, gaz i ropa naftowa.

Aktualizacja: 18.02.2020 13:03 Publikacja: 18.02.2020 11:52

Chiny ustępują przez wirusa. Zniosą cła na blisko 700 towarów

Foto: AFP

Chińskie ministerstwo finansów poinformowało, że firmy z USA ubiegające się o zwolnienie z taryf na produkty nałożone podczas eskalacji chińsko-amerykańskiego sporu handlowego mogą składać wnioski od 2 marca. Będzie to już trzecie zniesienie ceł od rozpoczęcia wojny handlowej i pierwsze od czasu podpisania tzw. umowy pierwszej fazy.

Będzie to również najistotniejsze zwolnienie z ceł, ponieważ będzie dotyczyć ważnych z punktu widzenia gospodarki i wyborców towarów. Chodzi o produkty rolne, takie jak soja czy kukurydza, których producenci znacząco ucierpieli z powodu wojny handlowej. Farmerzy stanowią również silny elektorat, wśród którego poprawa nastrojów będzie na rękę Donaldowi Trumpowi, ubiegającemu się o reelekcję w tym roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Handel
Cła Trumpa uderzają w luksus. Swatch podnosi ceny zegarków nawet o 15 procent
Handel
Czy Trump dogadał się z Chinami w sprawie ceł i TikToka? Intrygujący wpis na Truth Social
Handel
Towar za towar. Rozkręca się handel barterowy między Rosją a Chinami
Handel
Chińskie śledztwo w sprawie chipów z USA. Rozmowy handlowe nabierają tempa
Reklama
Reklama