Whirlpool w nowym podmiocie będzie właścicielem 25 proc. akcji, Arcelik – 75 proc. Amerykanie oddzielnie zgodzili się na sprzedaż swojej działalności na Bliskim Wschodzie i w Afryce firmie Arcelik. Whirlpool zachowa prawo własności tylko do swojej firmy zajmującej się drobnym sprzętem AGD KitchenAid w regionie EMEA.

Arcelik również wniesie do nowej spółki swoją działalność w zakresie dużych urządzeń gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, klimatyzacji i małych urządzeń gospodarstwa domowego.

Czytaj więcej

Urzędnicy sprawdzą, czy sieci przestrzegają nowych zasad promocji

Firmy oczekują, że nowy podmiot będzie miał łączną sprzedaż na poziomie ponad 6 mld euro, a połączone biznesy wygenerują synergie kosztowe w wysokości ponad 200 mln euro. Obie firmy są mocno zaangażowane na rynku polskim i mają tu fabryki. Whirlpool, który kilka lat temu kupił włoską firmę Indesit, jest jednym z największych producentów sprzętu AGD w Polsce. Firmy póki co nie informują o żadnych zmianach w zakresie swojego zaplecza produkcyjnego.

Oczekują, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2023 roku. Podlega ona dodatkowym wymogom zamknięcia, w tym uzyskania zgód regulacyjnych.