Ikea, jedna z największych firm produkujących meble na świecie, zdecydowała o sprzedaży swoich rosyjskich fabryk i dalszym zmniejszaniu skali swojej działalności w Rosji. Sprzedaż detaliczna we wszystkich kanałach pozostaje nadal wstrzymana.

– W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja biznesowa i łańcuchów dostaw na świecie znacznie się pogorszyła. W związku z tym nie widzimy możliwości wznowienia sprzedaży w dającej się przewidzieć przyszłości. W rezultacie grupa Inter IKEA i grupa Ingka zdecydowały się na zmniejszenie skali biznesu w Rosji. To trudna decyzja, ale uważamy, że jest konieczna – podała rosyjska Ikea w komunikacie cytowanym przez agencję Interfax.

Ikea rozpocznie poszukiwania nabywców dla swoich fabryk w Rosji. Koncern ma obecnie cztery zakłady produkcyjne w tym kraju, w Tichwinie koło Petersburga, w Krasnaja Polana koło Kirowa, w Jesipowie pod Moskwą i w Nowogrodzie. Zawieszona pozostaje sprzedaż w sklepach stacjonarnych i internetowym. Natomiast nadal działają centra handlowe MEGA.

Czytaj więcej

Premier Łotwy: Nigdy nie wrócimy do gazu z Rosji

W Rosji Ikea ma 14 sklepów w centrach handlowych Mega, do tego sklepy IKEA City oraz studia projektowe. Przychody Ikea Dom LLC (prowadzącej sklepy Ikea w Rosji) w roku kalendarzowym 2020 wynosiły 123 mld rubli.

Według agencji Interfax Ikea zamierza wyprzedać znajdujące się w magazynach artykułu gospodarstwa domowego, przede wszystkim sprzedając je pracownikom.

Ograniczanie działalności oraz kontynuacja zawieszenia sprzedaży detalicznej oznacza, że Ikea zamierza zwalniać pracowników w Rosji. Dotychczas płaciła im normalne wynagrodzenia.

Szwedzki koncern zawiesił swoją działalność w Rosji po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.