Ziarno kawy drożeje, ponieważ największy jego producent Wietnam wprowadził blokady w związku z pandemią Covid-19. Poza tym w związku z falą mrozów a następnie suszą w Brazylii i Kolumbii na rynek trafia znacznie mniej ziarna kawy niż zazwyczaj.

W sierpniu eksport wietnamskiej kawy spadł o 8,7 proc. od lipca do 112 tys. ton, podał Reuters, powołując się na dane celne. Między styczniem a sierpniem tego roku Wietnam wyeksportował 1,1 miliona ton kawy - o 6,4 proc mniej niż rok temu, ale przychody z eksportu kawy wzrosły o 2 proc. do około 2 miliardów dolarów, podała agencja Reutera.

Zdaniem analityków, jeśli restrykcje w Wietnamie zostaną w miarę szybko zniesione, zaś do Brazylii nie powróci niesprzyjająca pogoda, sytuacja powinna się powoli normować, ale dopiero w 2022 roku.

Czytaj więcej

Szwajcaria kończy z obowiązkowymi rezerwami kawy. „Kawa nie jest niezbędna do życia”

Wietnam walczy z najgorszą epidemią Covid od początku pandemii, a zablokowanie centrum eksportowego Ho Chi Minh City wpłynęło na zagraniczne dostawy kawy a także dostawy innych towarów.

Spadek wietnamskiego eksportu i załamanie produkcji u innych czołowych producentów spowodowało wzrost światowych cen kawy. Benchmarkowe kontrakty terminowe na kawę arabica wzrosły w tym roku o około 45,8 proc., podczas gdy kontrakty terminowe na robustę wzrosły o 52,2 proc., według danych firmy analitycznej Refinitiv.

Firma podniosła też prognozę średniej ceny kawy arabica na 2021 r. z 1,35 dol. za funt do 1,60 dol. za funt. Zrewidował również w górę swoją prognozę na 2022 r. z 1,25 dol. za funt do 1,50 dol. za funt.