Póki co wiadomo, że system ma objąć opakowania szklane o pojemności do 1,5 litra oraz plastikowe do 3 litrów. Nie wiadomo jakiej wysokości stawki zostaną nałożone oraz w jaki sposób odpady będą zbierane.

Jeśli chodzi o placówki, które mają zbierać odpady to będzie to obowiązkowe dla sklepów większych niż 100 mkw., zaś mniejsze będą mogły kaucje odbierać na zasadzie dobrowolności.

Przedstawiciele branży handlowej już wcześniej podnosili, że nie zgadzają się na objęcie systemie opakowań szklanych, ponieważ ich zbiórka będzie zbyt kłopotliwa - plastikowe można zgniatać.

Czytaj więcej

Gospodarka | UE chce obowiązkowego recyklingu 90 proc. butelek plastikowych już w 2025 r. Oznaczałob
Plastik tylko za kaucją

W opublikowanych na BIP KPRM założeniach projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi czytamy, iż zostaną określone warunki, jakie muszą spełniać tworzone przez przedsiębiorców systemy kaucyjne. Będzie to m.in. powszechność systemu, niedyskryminujący charakter oraz brak obowiązku posiadania paragonu w celu odzyskania kaucji.

- Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Nieodebrana przez konsumentów kaucja trafi do wprowadzających produkty w opakowaniach i będzie mogła zostać przeznaczona przez tych przedsiębiorców na sfinansowanie systemu - czytamy.

Nie podano, czy odpady będą zbierane do automatów bądź w innej formie, ani kto go sfinansuje.