- Dużo pracy jest przed nami, czuję odpowiedzialność i cieszę się, że chcecie wziąć w tym udział - mówił prezydent Duda, zapewniając, ze weźmie je pod uwagę podczas prac nad „naprawą państwa".
Przedsiębiorcy, prawnicy, ekonomiści, samorządowcy skierowali do prezydenta pakiet postulatów z wielu obszarów m.in. rynku pracy, finansowego, zamówień publicznych, energetyki, transportu, zdrowia. Domagają się m.in. powołania Rady Przedsiębiorców złożonej z przedstawicieli sektora prywatnego, które miałoby wpływ na tworzone ustawy, ujednolicenia prawa bankowego do jednego kodeksu, wzorem kodeksu cywilnego który regulowałby publiczne i prywatne prawo bankowe. Właściciele firm chcieliby by wprowadzono możliwość inwestowania przez polskie fundusze emerytalne w nieruchomości komercyjne. Nowatorską propozycją złożona prezydentowi jest wprowadzenia do kodeksu pracy tzw. „banków" lub „kont" czasu pracy. Chodzi o to by pracodawca mógł mieć swobodę kształtowania zasad rozliczania czasu pracy w zależności od zmieniających się potrzeb.
Przedsiębiorcy chcieliby by powstał portal innowacji, za pośrednictwem którego można zlecać badania, kupować licencje i patenty oraz pozyskiwać wiedzę o prowadzonych projektach badawczych a także by powstał rynek mocy i sąd patentowy i by skomercjalizować opatentowane wynalazki. I edycja Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth to pionierski projekt obywatelski, którego celem jest poprawa warunków dla rozwoju firm w Polsce, podniesienie konkurencyjności gospodarki i zwiększenie jej efektywności. Prezydent Andrzej Duda chwalił tę inicjatywę. - Doceniam, że jest to inicjatywa obywatelska, że ktoś poświęcił czas dla państwa by naprawić go w wielu obszarach. To jest ważne i potrzebne - mówił prezydent Duda w Katowicach. Podkreślił, że liczy na współpracę forum z powołaną przez niego Narodową Radą Rozwoju. Uczestnicy forum podkreślali wagę reformy systemu podatkowego, który zachęci przedsiębiorców do inwestowania w Polsce i będzie sprawiedliwszy dla małych i dużych firm. Jak podkreślali przedsiębiorcy, Polska jest dziś w gronie pięciu krajów, których system sprawozdawczości podatkowej i ogólnej polityki fiskalnej jest najbardziej niewydolny w całej Unii Europejskiej. Ściąganie podatków w Polsce generuje największe koszty w EU i jedne z największych obciążeń związanych z rozliczeniami po stronie przedsiębiorstw. - Polskie przedsiębiorstwa chcą płacić podatki, ale mają poczucie, że system jest nieefektywny i nie gwarantuje jednakowych szans rozwoju dla wszystkich - mówił Henryk Siodmok, prezes zarządu grupy Atlas.
Prof. nadzw. Barbara Piontek, sekretarz generalna Forum dla Wolności i Rozwoju podkreślała, że Polska, polscy przedsiębiorcy potrzebują strategicznego myślenia w perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat. - Z realizacji celów długoterminowych powinien być rozliczany regularnie rząd, samorządy i wszystkie państwowe instytucje. Potrzebujemy również określenia branż strategicznych tak, aby wiadomo było, które obszary szczególnie mocno wspieramy i promujemy. Organizm państwa powinien żyć. Tymczasem mamy wiele świetnych rozwiązań na papierze, a niedziałających w praktyce - twierdzi prof. Piontek.
Przez ostatnich kilka miesięcy eksperci Forum analizowali przepisy, które są największym hamulcem gospodarki, a także rozwiązania, które sprawdziły się w państwach regionu i które można zaimplementować również w Polsce.