Rezygnacja Lis Truss ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej i premiera rozpoczęła na nowo konkurencję o przywództwo, a to może pogłębić podziały wśród torysów. „Wzrosła niemożność przewidywań dotyczących prowadzenia polityki w warunkach mniejszych możliwości wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji” — wyjaśniła agencja. Jej zdaniem, istnieje także „ryzyko dostępu do zaciągania długu wynikające z prawdopodobnego większego zapożyczania się oraz ryzyko długotrwałego osłabienia wiarygodności politycznej” — cytuje Reuter.

Poprzedni minister finansów Kwasi Kwarteng zapowiedział 23 września zmniejszenie podatków o ok. 45 mld funtów bez podania źródeł sfinansowania tego, a także kosztowny plan ograniczenia cen energii dla gospodarstw domowych i firm. To wywołało gwałtowny spadek kursu funta i rynku obligacji, następnie kryzys polityczny, który doprowadził do zdymisjonowania Kwartenga przez panią premier, do odejścia od niemal wszystkich planowanych redukcji podatków i do ogłoszenia przez nią rezygnacji.

Czytaj więcej

W takim stanie Liz Truss zostawia gospodarkę następcy

Nowy minister finansów Jeremy Hunt twierdzi, że zrobi wszystko, co będzie trzeba dla przywrócenia zaufania do brytyjskich finansów publicznych. 31 października ma ogłosić plan zmniejszenia w średnim terminie zadłużenia sektora publicznego względem produktu krajowego.