W przemówieniu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Malpass powiedział, że bank pomaga Ukrainie świadczyć kluczowe usługi, w tym wypłacać pensje pracownikom szpitali, a także emerytury i wspiera programy socjalne – informuje Reuters.

„Bank Światowy został utworzony w 1944 roku, aby pomóc Europie w odbudowie po drugiej wojnie światowej. Tak jak wtedy, będziemy gotowi pomóc Ukrainie w odbudowie, gdy nadejdzie czas” – powiedział Malpass.

Malpass poinformował, że pakiet pomocy dla Ukrainy został zatwierdzony w poniedziałek w ramach pakietu 1 miliarda dolarów pomocy Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA) przez kraje będące dawcami i biorcami. Dzięki niemu także 100 milionów dolarów IDA trafi do sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii.

Plan IDA nadal wymaga pełnego zatwierdzenia przez radę dyrektorów Banku Światowego, co powinno nastąpić w nadchodzących tygodniach - potwierdził rzecznik Banku Światowego.

David Malpass poinformował także, że BŚ pracuje nad około 3 miliardami dolarów całkowitej pomocy dla Ukrainy w najbliższym czasie.

- Bank Światowy analizuje globalne skutki wojny na Ukrainie, w tym wzrost cen żywności i energii, i "przygotowuje szybką reakcję na kryzys, która zapewni skoncentrowane wsparcie dla krajów rozwijających się" - powiedział szef Banku Światowego i dodał, że każdy wzrost cen żywności o jeden punkt procentowy powoduje, że 10 milionów ludzi popada w skrajne ubóstwo.