Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.05.2018 21:00 Publikacja: 28.05.2018 21:00
Foto: Adobe Stock
Lira turecka zyskiwała w poniedziałek ponad 3 proc. wobec dolara. Po południu za 1 dol. płacono nawet 4,55 liry. Kurs wrócił więc na poziom podobny jak na początku zeszłego tygodnia. W ten sposób inwestorzy zareagowali na decyzję banku centralnego Republiki Turcji w sprawie zmian w prowadzeniu polityki pieniężnej.
Zgodnie z decyzjami banku centralnego do roli głównej stopy procentowej wraca tygodniowa stopa repo, która od stycznia 2017 r. nie była traktowana jako główne narzędzie w polityce pieniężnej. 1 czerwca ma zostać ona podwyższona do poziomu 16,5 proc. z obecnych 8 proc. Zostanie więc zrównana ze stopą późnej płynności, którą przez ostatnie kilkanaście miesięcy wykorzystywano jako główną. Stopa, po której banki będą mogły zaciągać pożyczki w banku centralnym, wzrośnie z 9,75 proc. do 18 proc., a stopa depozytowa z 7,25 proc. do 15 proc. Mają one być ściśle powiązane z wysokością stopy tygodniowego repo.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rząd w Bukareszcie musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak Rumunii głęboko w oczy zajrzało ryzyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas