Tegorocznej edycji kongresu przyświeca hasło „Wolność – polski projekt dla Europy”.
Morawiecki mówił m.in. o różnym rozumieniu wolności. Jego zdaniem należy mówić o wolności dla państwa, a nie wolności od państwa. „Wspólnie my, społeczeństwo, poszczególne grupy społeczne mamy obowiązki wobec tej Rzeczpospolitej. Rzeczpospolita ma też obowiązki wobec nas” – zaznaczył wicepremier.
Wskazał, że jednym z wielkich zadań Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest również budowa wolności partycypacyjnej, „wolności dla państwa, wolności w ramach państwa, wolności, gdzie państwo nie jest tym elementem opresji, państwo nie jest wrogiem nas, tylko państwo jest niezbędnym elementem budowy skutecznej polityki gospodarczej, skutecznych procedur i przede wszystkim skutecznych regulacji” – powiedział Morawiecki.
Jego zdaniem SOR stara się te cele realizować na kilku poziomach. Pierwszy dotyczy rodziny, pracy, płacy i mieszkania. Drugi wymiar dotyczy makroekonomii, a trzeci poziom - to realna gospodarka. Morawiecki podawał przykłady realizacji strategii w tych trzech wymiarach. Wskazał m.in. na program 500+, niski deficyt sektora finansów publicznych, czy walkę z wyłudzeniami podatków.
Przedstawił pojęcie „konserwatyzmu współczującego”, który – jego zdaniem został już udowodniony przez rząd PiS poprzez odważne wejście w politykę transferów społecznych. „Ale budowa +konserwatyzmu modernizacyjnego+, czyli oparcie się w ogromnym stopniu o nowoczesność, o czwartą rewolucję technologiczną (…), jest dla nas wielkim wyzwaniem, ale i wielką szansą” - powiedział.