Podczas briefingu prasowego głównego ekonomista BofA ds. Rosji Władimir Osakowski wymienił najbardziej polecane do inwestycji w tym roku rosyjskie papiery. Wszystkie akcje posiadają rekomendację KUPUJ.

Na czele internetowy gigant rosyjski Yandex. Według BofA firma ta jest „jedyną na świecie”, która oferuje inwestorom możliwość inwestowania w szybko rozwijające się i słabo poznane cyfrowe technologie internetowe - taksówki, handel elektroniczny, dostawy jedzenia, jazdę autonomiczną, blogi a w przyszłości być może także w technologie finansowe. Prognozowana cena akcji Yandex przez bank na następne 12 miesięcy to 80 dolarów za akcję.

Drugi jest „Norylski Nikiel - gdzie największy pakiet akcji należy do miliardera Władimira Potanina. Zdaniem amerykańskiego banku, koncern ma „silne wskaźniki fundamentalne, a rating Moody's jest o jeden stopień wyższy niż rating Rosji”. Bank spodziewa się, że wzrostowi wartości spółki sprzyjać będzie globalny niedobór niklu; wyższe ceny metali, których Rosjanie dostarczają najwięcej na świecie (nikiel, platyna i pallad); wyższa sprzedaż i niższe koszty. Jednocześnie eksperci ostrzegają, że wysokie dywidendy i wysokie koszty modernizacji i nowych projektów mogą zadziałać przeciwko koncernowi. Cena docelowa Norylskiego Niklu według BofA to 36 dol. za GDR.

W wypadku sieci handlowej X5, Bank of America zwraca uwagę, że w wyniku pandemii rosyjscy kupujący są bardziej skłonni do kupowania towarów online. „Priorytetowo traktujemy firmy, które mają kompleksowe strategie handlu elektronicznego” - zauważyli eksperci BofAm w przypadku X5. Cena docelowa BofAm dla akcji X5 Retail Group wynosi 55 dol. za GDR.

Na liście najbardziej rekomendowanych rosyjskich akcji znalazł się też największy koncern paliwowy - państwowy Rosnieft.

„Rosnieft ma najniższe koszty gotówkowe spośród wszystkich rosyjskich koncernów naftowych i jedne z najniższych kosztów produkcji na świecie”, pisze BofA. Według banku firma korzysta również z dobrych rezerw płynności i wsparcia rządowego. Cena docelowa BofAm za akcje Rosnieftu to 6,8 dol. za GDR.

Diamenty koncern Alrosa też dobrze rokuje. Eksperci BofAm uważają, że choć rynek diamentów mocno ucierpiał przez pandemię to powróci do formy po rozpoczęciu szczepień. Ożywienie na rynku diamentów w 2021 roku doprowadzi do niedoboru surowca diamentowego na poziomie 3,1 mln karatów i wzrostu cen diamentów o 10 procent (w 2020 r był spadek cen o 7 proc.). Cena docelowa BofA dla akcji Alrosa wynosi 1,5 dol. za akcję.

Analityk amerykańskiego banku z sektora naftowo-gazowego Karen Kostanian zwrócił uwagę na dobre perspektywy dla papierów gazowych gigantów - państwowego Gazpromu i prywatnego Novateku.

Według niego, w wyniku pandemii, produkcja LNG okazała się mniejsza niż oczekiwano. W międzyczasie w Azji ceny gazu skroplonego osiągnęły rekordowe poziomy, a więc cały gaz spływał do tego regionu.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

„Pozostawia to rynek europejski wyłącznie dla Gazpromu, który obecnie stabilizuje poziom rezerw w Europie i docelowo zwiększy dostawy. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na wszystkie dane finansowe i sprzedażowe Novateku i Gazpromu ”- ocenił Kostanian.