Poniedziałkowy handel w USA był spokojny. Dow Jones zyskał 0,3 proc., S&P500 zamknął się w okolicy zera, a Nasdaq stracił symbolicznie niecałe 0,2 proc.

Rynki w Azji kończyły dzisiejszą sesję w kolorze zielonym. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,1 proc., Hang Seng zyskiwał ok. 1 proc., a Shanghai B-Shares wzrósł o 0,6 proc. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy rozpoczęły notowania od zwyżki rzędu 0,4 proc.

Kalendarium makroekonomiczne otworzy o godz. 10 odczyt wskaźnika ZEW w Niemczech za marzec. ZEW bieżącej sytuacji ma wzrosnąć do 41,5 z poziomu 40,3 ostatnio. Równolegle zostanie opublikowany ZEW sentymentu ekonomicznego eurolandu za marzec. Inwestorzy oczekują wzrostu do 10 z poziomu 5,4 miesiąc wcześniej.

O godz. 13:30 ostanie opublikowany odczyt sprzedaży detalicznej w USA za luty. Analitycy oczekują wzrostu o 1,1 proc., a miesiąc wcześniej sprzedaż wzrosła o 0,4 proc. Z kolei sprzedaż detaliczna bez samochodów wzrosła ostatnio o 0,7 proc.

Tuż po zamknięciu sesji na GPW inwestorzy skupią się na decyzji FOMC dotyczącej kosztu pieniądza. Stopa procentowa prawdopodobnie zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie 0,25 proc., natomiast wartość dodaną będzie stanowił komentarz FEDu do sytuacji bieżącej i ewentualne plany na przyszłość.

Kontrakty terminowe na WIG20 otworzyły się na poziomie 2299 pkt., czyli 9 pkt. powyżej kursu odniesienia. Liczba otwartych pozycji na najstarszej serii spadła już poniżej 90 tys. sztuk. Indeks blue chipów wystartował z poziomu 2298 pkt., czyli wzrósł o 0,3 proc.

Złoty pozostaje stabilny do głównych walut. Wobec euro zyskuje symbolicznie 0,05 proc. do 4,1106.