Inne spółki, które dostąpią podobnego zaszczytu to Mohawk Industries Inc. oraz Alliance Data Systems Corp. Zmiany mają nastąpić 20 grudnia.

Facebook będzie także ujmowany we wskaźniku S&P 100, w którym zastąpi Williams Companies. To duża nobilitacja zważywszy, że ubiegłoroczny debiut giełdowy spółki należył do najbardziej nieudanych w najnowszej historii sektora zaawansowanej technologii. Dzisiejsza wartość rynkowa Facebooka, który od czterech kwartałów raportuje zyski (co było warunkiem włączenia do indeksów), znacznie przekracza 100 miliardów dolarów.

Włączenie spółki do jednego z głównych indeksów – S&P 500 albo Dow Jonesa to nie tylko prestiż, ale także najczęściej zapowiedź  dalszych zwyżek giełdowych notowań. Wielu inwestorów, zwłaszcza instytucjonalnych ustawia portfele inwestycyjne tak, aby odzwierciedlały skład indeksu, nakręcając popyt na akcje tworzących wskaźnik spółek.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje Facebooka w obrotach pozasesyjnych od razu skoczyły w górę o ponad 4 proc. Tylko w tym roku notowania portalu społecznościowego wzrosły o 86 proc.

W zupełnie innym kierunku podąża sieć sklepów dla nastolatków Abercrombie & Fitch, która została usunięta z indeksu. Akcje tej spółki spadły w tym roku o ponad 30 proc. Teraz zamiast S&P 500, wejdzie w skład wskaźnika firm o średniej kapitalizacji S&P MidCap 400.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku