WIG20 tracił na otwarciu ostatniej w tym tygodniu sesji 0,1 proc. WIG rósł za to o 0,1 proc. Zielony kolor dominuje rano na innych europejskich parkietach. Niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,3 proc. Na niewielkim plusie jest też francuski CAC40.
Fala optymizmu przelała się przez światowe rynki wczoraj. Mocno zyskiwały parkiety europejskie. Na solidnych plusach dzień kończyły też giełdy w USA (Dow Jones, Nasdaq100 i S&P500 zyskały po 1,2 proc.). Zielony kolor zdominował też dzisiejsze notowania w Azji. Koreański Kospi zyskał 0,8 proc., a japoński Nikkei225 wzrósł o 2,2 proc. Zyskiwały też parkiety chińskie, choć indeks PMI dla usług tego kraju spadł w styczniu o 0,2 pkt do 50,7 pkt. SSE Composite wzrósł o 0,m6 proc., a Hang Seng zyskał 1 proc.
W piątek ze szczególnym zainteresowanie inwestorzy śledzić będą przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy, które opublikowane zostaną o 14.30 polskiego czasu. Poznamy m.in. stopę bezrobocia w styczniu oraz zmianę zatrudnienia w minionym miesiącu. Eksperci prognozują, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,7 proc. W wypadku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym spodziewają się wzrostu o 184 tys. osób, a w sektorze prywatnym o 188 tys. (w grudniu zwyżki sięgnęły odpowiednio 74 tys. i 87 tys.). Także na dziś zaplanowano publikację danych o grudniowej produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii i Niemczech (odpowiednio o 10.30 i 12.00). Eksperci prognozują, że produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 0,6 proc. w porównaniu z listopadem i o 2,3 proc. rok do roku (miesiąc wcześniej zmiany wyniosły odpowiednio 0 proc. i 2,5 proc.). W wypadku przetwórstwa przemysłowego spodziewają się zaś wzrostu o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca i 2,3 proc. rok do roku (miesiąc wcześniej zmiany wyniosły odpowiednio 0 proc. i 2,8 proc.). W wypadku niemieckiej produkcji przemysłowej analitycy oczekują zaś, że w porównaniu za listopadem nie zmieniła się ona (miesiąc wcześniej zwiększyła się o 1,9 proc.).
Z rynku polskiego warte odnotowania jest, że agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Dziś rusza budowa księgi popytu w ofercie publicznej Grafobal Energy Group. Spółka zamierza wyemitować 5 mln akcji po cenie maksymalnej 38 zł. Budowa księgi popytu zakończy się 10 lutego, a cena emisyjna zostanie podana dzień później. Zapisy inwestorów indywidualnych rozpoczną się 11 lutego i potrwają do 13 lutego. Dzień później zakończą się zaś zapisy instytucji.