Trudniejsza wspinaczka. Indeksy na GPW są blisko szczytów

Krajowe indeksy już od 20 miesięcy poruszają się w trendzie wzrostowym i są blisko szczytów. O nowe rekordy nie będzie jednak łatwo w II półroczu.

Publikacja: 26.06.2024 04:30

Siedziba Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Siedziba Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Zgodnie z przewidywaniami analityków będące już prawie na finiszu I półrocze przyniosło kontynuację hossy na krajowym rynku akcji i nowe rekordy indeksów. W tym roku WIG dołożył już ponad 12 proc. Zdaniem analityków krajowy rynek akcji jeszcze nie wyczerpał paliwa do dalszych zwyżek, ale wśród ekspertów w tej kwestii nie ma jednomyślności.

Argumenty za i przeciw

Zdaniem ekspertów wciąż można znaleźć argumenty przemawiające za kontynuowaniem zwyżek krajowych indeksów, takie jak dobra koniunktura na zagranicznych giełdach, atrakcyjne wyceny polskich firm czy oczekiwania związane z poprawą otoczenia makroekonomicznego i wyników spółek. – Uważam, że hossa na GPW może być jeszcze kontynuowana. Przede wszystkim nadal w mocy są czynniki fundamentalne wspierające akcje, czyli wyceny i oczekiwania wzrostu wyników spółek. W pierwszym przypadku obserwujemy, że takie wskaźniki jak C/Z albo C/WK powracają do swoich długoterminowych średnich (z bardzo niskich poziomów notowanych w 2022 i 2023 r.), ciągle jednak jesteśmy notowani z wyraźnym dyskontem względem innych rynków rozwijających się albo rynków europejskich. W przypadku wyników powinny być one wspierane przez stopniowo przyspieszający wzrost gospodarczy w Polsce i Europie w kolejnych kwartałach – wskazuje Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.

Czytaj więcej

S&P 500 jest już rozpędzony na wybory w USA

Mniej optymistycznie potencjał krajowego rynku akcji ocenia Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM. – W średnim horyzoncie naszym scenariuszem bazowym jest wejście w okienko chłodniejszych nastrojów na GPW. Przygotowujemy się na scenariusz, że II półrocze może być trudniejsze niż minione kwartały dla posiadaczy długich pozycji – uważa. Według niego po serii tak dynamicznych wzrostów indeksu WIG obóz byków będzie potrzebował kolejnych mocnych impulsów do podtrzymania koniunktury. – W kolejnych miesiącach nie będzie o nie łatwo. Przede wszystkim najbliższe dwa sezony wyników kwartalnych w naszej ocenie raczej nie dadzą obozowi byków kolejnej dawki mocnych argumentów za kontynuacją nieprzerwanego ruchu w górę (szczególnie jeśli spojrzymy na wyniki poza obszarem WIG-banki). Widzimy mocny rynek pracy i silnego konsumenta. Jednocześnie inwestycje w gospodarce tradycyjnie po wyborach parlamentarnych nie są filarem dla przyśpieszenia odczytów dynamiki PKB – zauważa. Dlatego jego zdaniem może brakować paliwa do dalszych wzrostów rynku w kolejnych miesiącach. – Otwarte pozostaje pytanie, co i w jakim horyzoncie potencjalnie może być kolejnym kluczowym impulsem dla inwestorów do ustanowienia nowych rekordów na WIG – sygnalizuje.

Czytaj więcej

Czas sowitych dywidend w spółkach z GPW

Ryzykiem, o którym trzeba pamiętać pozostają zagraniczne giełdy, gdzie w wyniku kontynuacji wzrostów cen akcji wyceny nie są już tak atrakcyjne. – Polskie akcje zaliczyły udaną pierwszą połowę roku. Obawiam się, że kolejne miesiące będą trudniejsze. Ryzykiem jest pogorszenie sentymentu za granicą. Rynek USA, czyli rynek bazowy, jest już dość drogi, patrząc na mnożniki wyceny. W dodatku pierwsza obniżka stóp procentowych przez Fed, może zbiegnąć się ze spowolnieniem gospodarczym, co w efekcie będzie negatywne dla rynków akcji. Uważam, że wkraczamy w okres, kiedy odpowiednia selekcja akcji będzie kluczowa – podkreśla Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami w Superfund TFI.

Więcej okazji na szerokim rynku

W I półroczu motorem zwyżek krajowych indeksów były głownie banki, ale w kolejnych miesiącach do hossy mocniej włączyły się spółki surowcowe KGHM i Orlen oraz wracający do łask CD Projekt. W ocenie analityków po ostatniej korekcie znów można liczyć na lepsze zachowania przedstawicieli sektora bankowego, których akcje nie wyczerpały jeszcze swojego potencjału.

Zgodnie z przewidywaniami analityków będące już prawie na finiszu I półrocze przyniosło kontynuację hossy na krajowym rynku akcji i nowe rekordy indeksów. W tym roku WIG dołożył już ponad 12 proc. Zdaniem analityków krajowy rynek akcji jeszcze nie wyczerpał paliwa do dalszych zwyżek, ale wśród ekspertów w tej kwestii nie ma jednomyślności.

Argumenty za i przeciw

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 w ogonie Europy. Kluczowe wsparcie coraz bliżej
Giełda
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Giełda
Szef Asseco, Adam Góral o wezwaniu na Comarch: To dobra wiadomość
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Giełda
Na GPW na razie bez odbicia po wczorajszym pogromie byków