Trump Media & Technology Group (notowana pod tickerem „DJT” będącym również inicjałami byłego prezydenta) zadebiutowała na giełdzie we wtorek. Weszła na parkiet w wyniku fuzji z tzw. spółką specjalnego przeznaczenia (SPAC) o nazwie DWAC. Już w pierwszym dniu obrotów, jej akcje bardzo mocno zyskiwały. Rosły nawet o prawie 60 proc. W czwartek zaczęły one sesję od zwyżki o 4 proc. Kapitalizacja tej spółki sięgała wówczas 9,77 mld USD.

Memiczna spółka Donalda Trumpa

Firma Trumpa stała się więc tzw. spółką memiczną, czyli mocno zyskującą małą spółką, która przyciąga uwagę specyficznej grupy inwestorów. Nie ulega wątpliwości, że do zwyżek jej akcji mocno przyczyniły się jej związki z byłym prezydentem. Jedyną działalnością tej spółki jest prowadzenie stosunkowo małego portalu społecznościowego Truth Social, mającego przyciągać zwolenników Trumpa. Nie przynosi ona dochodów byłemu prezydentowi. W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. miała ona łącznie 49 mln USD straty. Silny wzrost cen jej akcji powiększył jednak wycenę jego majątku z około 2,6 mld USD do 6,5 mld USD.

Czytaj więcej

Nowy sondaż z USA: Joe Biden wygrywa z Donaldem Trumpem. Jest jedno "ale"

- Po okresie stagnacji na rynku giełdowych debiutów ostatnie miesiące przyniosły znaczące ożywienie tej sfery inwestycyjnej. Przełomowym momentem wydaje się zakończony 55-proc. wzrostem wartości akcji już w pierwszym dniu notowań debiut Trump Media & Technology Group Corp., firmy założonej przez aktualnego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podobnie efektowny start zanotowała znana platforma społecznościowa Reddit, której akcje podskoczyły na początku o 48 proc. Te wydarzenia mogą sygnalizować początek nowej ery na rynku IPO, skłaniając do zastanowienia, czy inwestycje w debiuty giełdowe oferują solidne podstawy zysku, czy też stanowią ryzykowną grę - twierdzi Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia.

Jakie są najbardziej znane spółki memiczne?

Spółka Trumpa nie jest obecnie spółką memiczną, która osiągnęła największą kapitalizację. Rekord jak dotąd należał do platformy tradingowej Robinhood, która w sierpniu 2021 r. osiągnęła wartość 59,8 mld USD. W czwartek była warta 17,3 mld USD. GameStop miał w szczycie ze stycznia 2021 r. 22,6 mld USD kapitalizacji, a w czwartek 4,7 mld USD. BlackBerry doszła w styczniu 2021 r. do kapitalizacji wynoszącej 14,1 mld USD, a obecnie jest warta 1,6 mld USD.