Tomasz Bardziłowski oficjalnie prezesem GPW

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na powołanie Tomasza Bardziłowskiego na stanowisko prezesa GPW. Decyzja w tej sprawie była jednogłośna.

Publikacja: 27.03.2024 13:47

Tomasz Bardziłowski oficjalnie prezesem GPW

Foto: materiały prasowe

Koniec domysłów i spekulacji. Tomasz Bardziłowski rozpoczyna przygodę z GPW. W środę Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na objęcie przez niego stanowiska prezesa warszawskiej giełdy. Jednocześnie nadzór wydał także zgodę na odwołanie Marka Dietla z tego stanowiska. W obu przypadkach decyzje były jednogłośne.

Decyzję o zmianie prezesa GPW akcjonariusze podjęli 5 lutego. Aby się ona uprawomocniła potrzebna jednak była zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. Tomasz Bardziłowski, ostatnio związany z Ipopemą Securities, może pochwalić się dużym doświadczeniem i wiedzą rynkową, co zresztą podkreślała większość obserwatorów i uczestników rynku. - Wydaje mi się, że giełda przez wiele lat miała szczęście, że zarówno w zarządzie, jak i w radzie nadzorczej zasiadali ludzie związani z rynkiem kapitałowym. To była dobra tradycja i wydaje się, że teraz do niej wracamy. Tomasz Bardziłowski jest tego najlepszym przykładem. Jest to człowiek, który poznał rynek kapitałowy z różnych stron — mówił na początku lutego w Parkiet TV Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW.

Czytaj więcej

Rząd podjął decyzję w sprawie dyplomów MBA z Collegium Humanum

Tomasz Bardziłowski prezesem GPW

– Tomasz Bardziłowski bardzo dobrze zna realia polskiego rynku kapitałowego. Należy mieć nadzieję, że jego wiedza i doświadczenie przysłużą się rozwojowi giełdy – podkreślał niedawno Mirosław Kachniewski, prezes SEG.

Na rynku zaczęło jednak snuć teorie, czy aby na pewno Bardziłowski dostanie zgodę KNF na objęcie stanowiska. W przeszłości mieliśmy już bowiem przypadki, w których osoba wybrana przez akcjonariuszy GPW na prezesa, ostatecznie prezesem nie zostawała (Rafał Antczak zrezygnował przed wydaniem decyzji KNF). Niektórzy wskazywali, że problemem może być fakt, iż Bardziłowski w przeszłości był członkiem zarządu Vestor DM, firmy, której KNF później odebrała licencję maklerską. Na teoriach i przypuszczeniach się jednak skończyło. Bardziłowski formalnie jest już prezesem GPW.

- Uważam, że giełda powinna być ambasadorem rynku i być może częściej zabierać głos w dyskusji. Wydaje się, że w dyskusjach i tematach, które wpływały na zaufanie do rynku, głos giełdy mógł być bardziej słyszalny. Teraz trzeba się skupić na współpracy z rządem i tworzeniu takich rozwiązań, które przyśpieszą rozwój rynku — mówił w grudniu ubiegłego roku na łamach „Parkietu” Tomasz Bardziłowski.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską