Goldman Sachs od dłuższego czasu jest najaktywniejszą firmą na warszawskim parkiecie. Nie inaczej było w lutym. Firma ta obróciła akcjami na kwotę 11,55 mld zł (licząc w obie strony), zdobywając tym samym 21,71 proc. udziałów w rynku. Konkurencja została daleko w tyle. Warto jednak zwrócić uwagę, że w lutym na drugim miejscu pod względem aktywności rynkowej znalazło się BM PKO BP, które w ostatnich miesiącach zajmowało głównie najniższy stopień podium. W lutym polska firma zrealizowała transakcje na kwotę 4,47 mld zł i zdobyła 8,4 proc. udziałów. Podium uzupełnia BofA Securities z wynikiem 4,23 mld zł i udziałami na poziomie 7,95 proc. 

Czytaj więcej

Kurs złotego nieco słabszy pod koniec tygodnia

Kolejne trzy miejsca również padły łupem zagranicznych firm. Są to odpowiednio: UBS, JP Morgan oraz Jump. Zagraniczni brokerzy już jednak od dłuższego czasu wiodą prym na warszawskim parkiecie. Ich łączny udział w obrotach na rynku akcji przekracza już 50 proc. Pierwszą dziesiątkę w lutym uzupełniają BM Banku Handlowego, Santander BM, BM Pekao oraz BM mBanku.

Liderem rynku terminowego w ubiegłym miesiącu okazało się BM mBanku, które zdobyło 18,14 proc. udziałów. Drugie miejsce przypadło w udziale firmie Hudson River, która zdobyła 15,42 proc., zaś trzecie miejsce zajął DM BOŚ z udziałem na poziomie 13,61 proc.