W poszukiwaniu pereł

W warunkach rosnących kosztów giełdowe firmy mogące się pochwalić bardzo wysoką rentownością biznesu są poszukiwane przez inwestorów.

Publikacja: 16.10.2023 03:00

W poszukiwaniu pereł

Foto: Piotr Gęsicki

Wysokość osiąganej marży jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o efektywności prowadzonego biznesu. Ponadprzeciętna rentowność nie jest częstym zjawiskiem na warszawskim parkiecie. Jest ona z reguły uwarunkowana posiadaniem przewagi konkurencyjnej, czy to w postaci unikalnego know-how, znanej marki, czy też dużej skali produkcji lub sprzedaży.

Text i brokerzy w czołówce

Pod względem osiąganych marż w ścisłej czołówce branży IT jest Text (dawny LiveChat). Producent oraz globalny dostawca oprogramowania komunikacyjnego, który może się pochwalić rentownością operacyjną sięgającą ok. 60 proc. To zasługa modelu biznesowego spółki, który oparty jest na globalnym zasięgu sprzedaży, który oznacza niskie koszty pozyskiwania nowego klienta.

– Wysoka rentowność operacyjna Text została w ostatnim czasie jeszcze poprawiona ze względu na podwyższenie cen usług, co było dostosowaniem się do ruchów innych graczy na rynku. Text od lat utrzymuje wysoką rentowność operacyjną, co wynika z bardziej zrównoważonego modelu wzrostu biznesu oraz dobrej dyscypliny kosztowej (postawienie na automatyzację, zatrudnienie specjalistów głównie w Polsce) – wyjaśnia Piotr Bogusz, analityk Erste Securities. – Wiele podmiotów z branży decyduje się na szybszy wzrost skali biznesu, co odbija się na rentowności – zauważa.

Ponadprzeciętnie wysoką rentownością operacyjną wyróżniają się firmy brokerskie, czego przykładem jest XTB. Broker był jednym z największych beneficjentów wzrostu zmienności notowań na rynkach. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów oznaczały dużo wyższe wpływy. – Wybuch pandemii zapoczątkował okres korzystnego otoczenia dla brokerów zarówno od strony przychodów, jak i osiąganych marż. Skumulowanie się odłożonego w czasie popytu spowodowało, że konsumenci osiągali ponadnormatywną stopę oszczędności. W konsekwencji wzrosło zainteresowanie tematyką inwestycyjną, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost przychodów, a pośrednio, poprzez efekt dźwigni operacyjnej, na wyższe marże. Marże były wspierane również podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych, która pobudzała klientów do działania – wyjaśnia Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities. Równocześnie podkreśla, że sytuacja w branży ostatnio uległa normalizacji, natomiast rentowność wciąż pozostanie wysoko względem innych sektorów giełdowych, co oznacza, że to specyfika branży, a nie korzystne otoczenie są głównymi czynnikami kształtującymi marże.

Marże deweloperów

Wysokie marże od lat generuje branża deweloperska, gdzie oprócz efektywności kosztowej istotne znaczenie ma elastyczność cenowa popytu. – W poprzednich latach składały się na to relatywnie stabilne koszty budowlane oraz tańsze grunty, których udział w cenie sprzedaży lokali oscylował w okolicy 20 proc. Należy też pamiętać o głównym czynniku, czyli cenach mieszkań, które pozostają w długoletnim trendzie wzrostowym – wskazuje Adrian Górniak, analityk Ipopemy.

Zauważa, że miniony rok przyniósł sporo zawirowań, zwłaszcza z cenami materiałów budowlanych, co przy cyklu produkcyjnym w inwestycjach mieszkaniowych (ok. dwóch lat) mogło się przełożyć na rentowność w okresie 2023–2024. – Deweloperzy na tę sytuację (oraz spadek zdolności kredytowej klientów) odpowiedzieli ograniczeniem rozpoczynanych budów oraz mocnymi podwyżkami cen mieszkań. Dlatego też słychać coraz więcej głosów, że rentowność inwestycji w przyszłych okresach może być wyższa niż wcześniej oczekiwana – dodaje. W dłuższej perspektywie jego zdaniem zagrożeniem dla marż będą coraz droższe grunty, spowodowane nie tylko czynnikami popytowymi na mieszkania, ale także ograniczoną dostępnością atrakcyjnych działek czy kwestiami proceduralnymi.

Wysokość osiąganej marży jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o efektywności prowadzonego biznesu. Ponadprzeciętna rentowność nie jest częstym zjawiskiem na warszawskim parkiecie. Jest ona z reguły uwarunkowana posiadaniem przewagi konkurencyjnej, czy to w postaci unikalnego know-how, znanej marki, czy też dużej skali produkcji lub sprzedaży.

Text i brokerzy w czołówce

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 w ogonie Europy. Kluczowe wsparcie coraz bliżej
Giełda
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Giełda
Szef Asseco, Adam Góral o wezwaniu na Comarch: To dobra wiadomość
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Giełda
Na GPW na razie bez odbicia po wczorajszym pogromie byków