Na początku marca na stronie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu kandydata na fotel wiceprezesa ds. polityki i partnerstwa. Rekrutacja została już zamknięta. W drugiej połowie tego roku rozpoczną się poszukiwania kolejnego wiceprezesa. W tym właśnie przypadku gotowy do aplikowania na stanowisko w EBOR jest obecny prezes GPW Marek Dietl.

- Zgodziłby się kandydować na wiceprezesa EBOiR, oczywiście o ile usłyszy taką propozycję. Obecnie przed nim jeszcze ponad rok kadencji prezesa Giełdy, ale jeśli polskie władze zdecydują, że walczymy, to będzie gotowy. Taki proces będzie wymagał zaangażowania się w budowanie poparcia dla jego kandydatury przez rząd i Narodowy Bank Polski - mówi osoba z otoczenia prezesa GPW.

Co na to sam zainteresowany? - Pandemia COVID-19 pokazała jak ogromne znaczenie dla polskiej i zagranicznej gospodarki ma stabilne zarządzanie na rynku kapitałowym. Dlatego też obecnie najwyższym priorytetem dla mnie jest wdrożenie strategii #GPW2022 - mówi Business Insider Polska Dietl.

Nie zaprzeczył jednak, że jeśli pojawi się opcja ubieganie się o stanowisko wiceprezesa w londyńskiej instytucji, to będzie gotowy.

W obozie Zjednoczonej Prawicy spekulowano, że Dietl mógłby być kandydatem na prezesa NBP. W połowie przyszłego roku kończy się 6-letnia kadencja Adama Glapińskiego.

- Nie jest zainteresowany tym stanowiskiem - twierdzi nasz rozmówca z otoczenia prezesa GPW. Droga do NBP i tak wydaje się być zamknięta.

W połowie marca Adam Glapiński ogłosił w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", że będzie się ubiegał o drugą kadencję. Według Business Insider Polska wygląda na to, że "dzisiaj ma ją w kieszeni".

- Chociaż, gdyby jakiś kandydat mógł być dla obecnego prezesa pewnym zagrożeniem, to właśnie osoba pokroju Marka Dietla. To może spowodować, że prezes Glapiński włączy się aktywnie we wspieranie prezesa GPW w walce o EBOR - podkreśla informator Business Insider Polska z rządu.