Rok 2022 był wyzwaniem dla wszystkich. Biznes nadal zmagał się z pandemicznymi zawirowaniami, wojna w Ukrainie spowodowała kryzys energetyczny i żywnościowy, a światowa gospodarka zaczęła ostro hamować. W takim otoczeniu realizacja idei ESG jest nie lada wyzwaniem.
Zielony Ład pod lupą
Początek mijającego roku oznaczał dla unijnej polityki klimatycznej przede wszystkim prace nad nowymi instrumentami redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. względem poziomów z 1990 r. w pakiecie „Fit for 55”. Głównymi obszarami działań legislacyjnych i dyskusji politycznych były: rewizja systemu ETS obejmująca wycofanie darmowych uprawnień i objęcie nowym systemem transportu i budownictwa oraz wprowadzenie CBAM – mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2.
– Jednak niezależnie od rozwoju sytuacji geopolitycznej, kierunek europejskiej polityki klimatycznej był w mijającym roku niezmienny: nadrzędnym celem pozostaje osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 r. – mówi Dariusz Kryczka, menedżer kancelarii EY Law, lider centrum kompetencyjnego Europejskiego Zielonego Ładu. Do aktów prawnych wprowadzono dodatkowe zmiany, których celem jest mierzenie się z nowymi wyzwaniami energetycznymi. – Toczące się obecnie prace legislacyjne, które zakończą się w przyszłym roku, obejmują trzy dyrektywy dotyczące energii odnawialnej, charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej – wskazuje Kryczka.
Z kolei Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej Banku BNP Paribas, podkreśla, że UE podjęła strategiczną decyzję o zmniejszeniu zużycia gazu o 30 proc., zwiększeniu efektywność energetycznej, elektryfikacji europejskiej gospodarki, wzroście znaczenia energetyki odnawialnej i wiele innych.
– Podczas tegorocznego COP27 w Szarm el-Szejk Frans Timmermans ogłosił, że spodziewa się redukcji emisji CO2 w UE o 57 proc. zamiast planowanych 55 proc. w pakiecie „Fit for 55 proc.” – wskazuje Stańczak-Wuczyńska.