W 1993 roku rząd Polski zwrócił się do Japonii z prośbą o pomoc w utworzeniu Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych (obecnie Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych), uczelni zajmującej się praktycznym kształceniem specjalistów z branży IT, oraz opracowaniu programu nauczania. W odpowiedzi na ten apel Japonia udzieliła pomocy finansowej oraz oddelegowała łącznie 75 ekspertów Japońskiej Organizacji Współpracy Międzynarodowej (JICA).

Uczelnia rozpoczęła działalność w październiku 1994 roku i zaczęła się szybko rozwijać. Powstały oddziały zamiejscowe w Bytomiu (2003) oraz Gdańsku (2007). Obecnie PJATK jest jedną z największych uczelni o profilu informatycznym w Polsce. W październiku 2007 roku został otwarty także Wydział Kultury Japonii.

Szczególnie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. zwiększyły się inwestycje firm japońskich. Obecnie na terenie kraju działa ponad 300 przedsiębiorstw z kapitałem japońskim zatrudniających około 60 tys. osób. Liczby te z każdym rokiem rosną, w miarę jak powstają nowe inwestycje i reinwestycje.

Od 2001 r. rozwija się polsko-japońska współpraca w zakresie energetyki. W 2004 r. powstało Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej, którego laboratorium zostało przekazane w 2017 roku Politechnice Warszawskiej. Zagadnienia związane z efektywnością energetyczną zyskują na znaczeniu, Japonia zaś ma tym samym swój ważny wkład w życie społeczeństwa w Polsce.

- Materiał powstał we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce