W kwietniu w systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu Blik) rozliczono 1,93 mln transakcji o wartości 3,5 mld zł. To zdecydowanie najlepszy wynik w całej historii systemu. Wartości te są większe niż rok temu odpowiednio o blisko 130 proc. i 60 proc.

Prawdopodobnie w uzyskaniu tak dobrych wyników pomogły święta – zarówno te Wielkanocne, jak i długi weekend dzięki świętom 1 i 3 maja. W dni świąteczne tradycyjne przelewy nie działały, natomiast Express Elixir umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta, więc jeśli klienci banków zapomnieli o przerwach z powodu dni świątecznych, mogli korzystać z błyskawicznych transakcji w Espress Elixirze. Najwyższą w ubiegłym miesiącu dzienną liczbę transakcji odnotowano 30 kwietnia – przetworzono wówczas 104,79 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 243,13 mln zł.

Obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową typowy system Elixir zrealizował w kwietniu 166,88 mln transakcji obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty) o wartości 493,01 mld zł. W ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 8 proc., a ich wartość wzrosła o 14 proc. Najwyższą w tym miesiącu dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir przetworzono 15 kwietnia – 11,24 mln transakcji o wartości 35,43 mld zł.

W systemie Euro Elixir w kwietniu rozliczono 3,32 mln transakcji o wartości 18,9 mld euro. Przez rok liczba transakcji wzrosła o 30 proc., a ich wartość zwiększyła się o 28 proc. Rekordowym dniem pod względem liczby rozliczonych komunikatów był 23 kwietnia – system przetworzył wówczas 222,8 tys. transakcji o łącznej wartości 1,28 mld euro.