Projekt zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych przygotowuje Ministerstwo Gospodarki. Chce pozwolić firmom na obniżenie zatrudnienia poniżej minimum wyznaczonego w zezwoleniu. Teraz przedsiębiorcy nie mogą tego robić. W przeciwnym razie musieliby zwrócić otrzymaną pomoc publiczną. – Nie dłużej niż na dwa lata, nie więcej niż o 20 – 30 proc. w stosunku do wielkości bazowej – zastrzega jednak Teresa Korycińska, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia.
Urzędnicy przyznają, że znaleźli się pod ścianą. Duże firmy, które spadający popyt zmusza do ostrych cięć w produkcji, coraz częściej szantażują urzędników. – Dają nam wybór: albo pozwolimy im zmniejszyć zatrudnienie, albo zwiną manatki i wyniosą się z Polski – mówi Korycińska.
Dotyczy to zwłaszcza branży motoryzacyjnej. Pod koniec ubiegłego tygodnia 300 osób z 2 tys. zatrudnionych zwolnił tyski Lear Corporation, który szyje poszycia siedzeń samochodowych. W spółce pracowało jednak więcej pracowników, niż zobowiązała się zatrudnić, inwestując w strefie. Nie poniosła więc żadnych konsekwencji. Ale jej odbiorcy – m.in. BMW, Volvo, Saab – dalej tną zamówienia i dotychczasowe zwolnienia wkrótce mogą nie wystarczyć. Zresztą inne branże także chcą redukować etaty. Z takim wnioskiem wystąpił ulokowany w Kobierzycach pod Wrocławiem koncern elektroniczny LG Philips.
Ale zmian w przepisach boją się spółki zarządzające strefami. – Możemy stracić zbyt dużo miejsc pracy. W czasie kryzysu każdy będzie chciał zmniejszać zatrudnienie. Nawet ci, którzy akurat nie muszą, zrobią to na wszelki wypadek – uważa prezes jednej ze stref.
Według ostrożnych szacunków liczba nowych inwestycji w SSE w porównaniu z rokiem ubiegłym może spaść przynajmniej o jedną trzecią. Jak będzie w rzeczywistości, trudno przewidzieć, bo sytuacja szybko się zmienia. W Krakowskim Parku Technologicznym trzech inwestorów wycofało się z końcowej fazy negocjacji w ciągu ostatniego tygodnia.