Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane, choćby częściowo, z odnawialnych źródeł. Takie zmiany w dyrektywie o w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) przyjął dziś Parlament Europejski.
Zgodnie z przyjętymi zmianami, począwszy od 2021 roku, wszystkie nowopowstałe budynki na terenie Unii muszą mieć niemal zerowe zapotrzebowanie na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 roku. Zmiany w dyrektywie obejmują także stare, słabo zaizolowane budynki, odpowiedzialne za największe straty energii. W przypadku remontu tych obiektów, każdy remontowany element będzie musiał spełnić chociaż minimalne wymogi energooszczędności.
Szacuje się, że efektywne i kompletne wprowadzenie w życie zmian w dyrektywie EPBD przyniesie europejskiej gospodarce oszczędności rzędu 250 miliardów euro rocznie. — Jest to możliwe dzięki niższemu zużyciu energii. Co ważne, jednocześnie zmniejszy to uzależnienie gospodarki Unii Europejskiej od importu gazu i ropy – ocenia Andrzej Kielar, prezes Rockwool Polska.
Dodaje, że inwestycje w energooszczędne rozwiązania na rzecz nowych budynków i prace przy dostosowaniu starych budynków do współczesnych standardów energetycznych spowodują powstanie w Europie około 500 tysięcy miejsc pracy, w tym kilkudziesięciu tysięcy w samej w Polsce – dodaje Kielar.