Dodatkowa opieka medyczna to świadczenie, jakie najczęściej pracodawcy oferują swoim pracownikom obok pensji. Do tej pory część pakietów nie niosła ze sobą konsekwencji podatkowych dla pracowników.

Jednak pod koniec maja Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę, z której wynika, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych są przychodem dla pracowników i od każdego należy płacić podatek dochodowy. Uchwała oznacza przede wszystkim kłopoty dla pracodawców. Odpowiadają oni za niepobrany i niewpłacony podatek. Tymczasem skorygowanie rozliczeń wymaga ogromnej pracy. Na konsekwencje uchwały zwraca uwagę Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W listach do ministrów Jolanty Fedak, ministra pracy, oraz Jana Rostowskiego, ministra finansów, prosi o złagodzenie negatywnych konsekwencji uchwały.

[wyimek][srodtytul]1,8 mld zł[/srodtytul] wyniosły świadczenia medyczne kupowane przez pracodawców dla pracowników w 2009 r.[/wyimek]

Wielu pracodawców nie traktowało abonamentów jako podstawy do wykazania przychodu pracownika i nie obciążali go podatkiem z tego tytułu. Teraz będą musieli zrobić korekty związane z przeszłością. Rynek świadczeń medycznych kupowanych przez pracodawców dla pracowników w zeszłym roku szacuje się na ok. 1,6 – 1,8 mld zł.

Po to, by zapobiec chaosowi Lewiatan prosi Ministerstwo Finansów o wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku albo o abolicję podatkową.