Badanie na o tym jak zmieniał się poziom rozwoju społecznego w województwach i w powiatach w ostatniej dekadzie przygotowuje MRR z UNDP (Programem narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Wyniki mają być zaprezentowane pod konie c roku.
- Polska będzie pierwszym krajem, gdzie badania dotyczyć będą regionalnego i lokalnego poziomu rozwoju społecznego, a nie jak dotąd było – krajowego – tłumaczy Konrad Niklewicz, wiceminister rozwoju regionalnego. Stanie się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie podpisał MRR z UNDP.
Specjalnie dla badania zostanie skonstruowany specjalny wskaźnik LHDI ( Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego) by zmierzyć lokalny (powiatowy) i regionalny poziom rozwoju społecznego. Metodologia opracowanego wskaźnika będzie obejmowała trzy komponenty: oczekiwaną długość życia; dostęp do wiedzy i edukacji ( w tym posiadane kompetencje); oraz PKB pec capita.
Konrad Niklewicz tłumaczy, że wyniki projektu mogą być wykorzystywane przez władze samorządowe do sprawdzenia jakie działania poprawiające poziom życia społecznego są efektywne, a jakie mniej. Mogą pomóc przy programowania polityki spójności i polityki rozwoju. Jego zdaniem zyskamy też skuteczny instrument planowania, a także monitoringu i oceny działań władz centralnych i samorządowych.
Badanie będzie wykorzystywało wszystkie dostępne dane, głownie GUS, a to oznacza, że pierwsza edycja – na koniec tego roku zbudowana będzie na podstawie danych z 2010 roku i częściowo z danych z 2011 roku. Badanie będzie kosztowało 260 tys. zł, jest realizowane przede wszystkim z pieniędzy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki