Nowy wskaźnik pokazujący rozwój społeczny w regionach

Mapa regionalnego i lokalnego (powiatowego) rozwoju regionalnego ma być gotowa pod koniec roku

Publikacja: 23.07.2012 16:05

Badanie na o tym jak zmieniał się poziom rozwoju społecznego w województwach i w powiatach w ostatniej dekadzie przygotowuje  MRR z UNDP (Programem narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Wyniki mają być zaprezentowane pod konie c roku.

- Polska będzie pierwszym krajem, gdzie badania dotyczyć będą regionalnego i lokalnego poziomu rozwoju społecznego, a nie jak dotąd było – krajowego – tłumaczy Konrad Niklewicz, wiceminister rozwoju regionalnego.  Stanie się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie podpisał MRR z UNDP.

Specjalnie dla badania zostanie skonstruowany specjalny wskaźnik LHDI ( Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego) by zmierzyć lokalny (powiatowy) i regionalny poziom rozwoju społecznego. Metodologia opracowanego wskaźnika będzie obejmowała trzy komponenty: oczekiwaną długość życia; dostęp do wiedzy i edukacji ( w tym posiadane kompetencje); oraz PKB pec capita.

Konrad Niklewicz tłumaczy, że wyniki projektu mogą być wykorzystywane przez władze samorządowe do sprawdzenia jakie działania poprawiające poziom życia społecznego są efektywne, a jakie mniej. Mogą pomóc przy programowania polityki spójności i polityki rozwoju. Jego zdaniem zyskamy też skuteczny instrument planowania, a także monitoringu i oceny działań władz centralnych i samorządowych.

Badanie będzie wykorzystywało wszystkie dostępne dane, głownie GUS, a to oznacza, że pierwsza edycja – na koniec tego roku zbudowana będzie na podstawie danych z 2010 roku i częściowo z danych z 2011 roku. Badanie będzie kosztowało 260 tys. zł, jest realizowane przede wszystkim z pieniędzy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

W kolejnych latach MRR planuje przygotowywanie corocznych raportów o rozwoju społecznym łącznie z poziomem gmin.

HDI (Wskaźnik Rozwoju Społecznego) wykorzystywany jest od 1990 roku w corocznym Raporcie o Rozwoju Społecznym, którego opracowywanie jest koordynowane przez UNDP. Polska znajduje się na 39 miejscu wśród krajów świata, co pozwala zaliczyć ją do państw o najwyższym rozwoju społecznym.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje