Zagregowane finansowanie na koniec drugiego półrocza 2013 r. wyniosło 1,23 biliona juanów (204 miliardy dolarów), poinformował dzisiaj Ludowy Bank Chin. Rok wcześniej było to 1,63 bln juanów. Rezerwy walutowe osiągnęły rekordowy poziom 3,82 biliona dolarów wobec 3,66 bln dol. na koniec września.
Rekordowy spadek nowego kredytu w okresie lipiec - grudzień wskazuje na ograniczenia w tegorocznej ekspansji drugiej gospodarki świata, gdyż władze koncentrują się na kontrolowaniu ryzyka finansowego i wdrażają najbardziej ambitne reformy od lat. 90 minionego stulecia. Z kolei rekordowy poziom rezerw walutowych uwidacznia wyzwania dotyczące napływu kapitału i prób ograniczenia interwencji banku centralnego w kurs juana.
Yao Wei, ekonomistka Societe Generale w Hongkongu, spodziewa się dalszego spowolnienia w dopływie kredytu. Jednocześnie komentując wzrost rezerw podkreśla, że bank centralny interweniował na rynku na dużą skalę z powodu silnej presji na wzrost kursu chińskiej waluty.
W grudniu nowe kredyty w walucie krajowej wyniosły 482,5 miliarda juanów natomiast wskaźnik podaży pieniądza M2 wzrósł o 13,6 proc. w ujęciu rocznym.
Analitycy uczestniczący w ankiecie Bloomberga prognozowali, że łączne finansowanie wyniesie 1,14 biliona juanów, nowe kredyty w walucie krajowej 570 miliardów juanów, a wzrostu M2 oczekiwali na poziomie 13,9 proc.