Niepewność co do trwałości rządu oraz jego zdolności przeprowadzenia reform strukturalnych i konsolidacji fiskalnej jest jedną z przyczyn, dla których perspektywa ratingu Włoch "BBB plus" pozostaje negatywna, głosi komunikat agencji.

Renzi będzie czwartym premierem Włoch od listopada 2011 roku.

W marcu 2013 roku Fitch obniżył długoterminowy rating Włoch do "BBB plus" z "A minus", uzasadniając to częściowo niepewną sytuacją polityczną po przeprowadzonych w lutym wyborach do parlamentu. Perspektywa ratingu także była wtedy negatywna.

W swojej ocenie kraju Fitch wciąż koncentruje się na kondycji fiskalnej i reformach strukturalnych, głosi poniedziałkowy komunikat agencji.

Włochy przeprowadziły znaczącą konsolidację fiskalną w ostatnich latach, ale analitycy Fitcha nadal oczekują, że dług przebije 130 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) w tym roku i utrzyma się powyżej 120 procent PKB do roku 2018.

Jeżeli pojawią się czynniki, które podważą przekonanie, że od 2014-2015 roku dług Włoch będzie się stopniowo zmniejszał, wywoła to presję na rating, podał Fitch.

Pozytywna dla ratingu mogłaby się natomiast okazać dyskutowana w parlamencie reforma wyborcza, która mogłaby stworzyć bardziej stabilne ramy dla włoskiej polityki.