Niejasne i niespójne przepisy mogą zniechęcać do Polski zagranicznych inwestorów. Firmy źle oceniają regulacje podatkowe i prawo zamówień publicznych, za to dobrze postrzegają stabilność ekonomiczną, polityczną oraz koszty pracy – wynika z badania klimatu inwestycyjnego w 2013 r., przeprowadzonego wśród działających w Polsce zagranicznych przedsiębiorców przez Quality Watch na zalecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). Ogólna ocena to 3,4 (w 5-stopniowej skali), choć pozostaje na poziomie z 2012 r., ale jest słabsza niż w 2011 r.
Silni stabilnością
Badanie pokazało, że najlepiej wypadamy pod względem naszych „tradycyjnych" atutów: stabilności ekonomicznej i politycznej. – Stabilność to dominująca cecha polskiej gospodarki. To m.in. dzięki temu mamy w portfelu ponad 165 projektów inwestycyjnych – podkreśla prezes PAIIZ Sławomir Majman.
Dobrze oceniana jest dostępność wykwalifikowanych pracowników, w miarę nieźle – koszty pracy. Te ostatnie są przez większość firm postrzegane jako średnie lub dobre (w skali od bardzo złej do bardzo dobrej), ale ich postrzeganie nieco się pogorszyło w porównaniu z rokiem 2012. To zła informacja, bo może prowadzić do ograniczenia inwestycji. Ale może też oznaczać, że w badanych firmach wzrosły wynagrodzenia, co obniżyło ocenę.
Lepsze zdanie inwestorzy mają o kwalifikacjach pracowników: tu większość ocen jest na poziomie dobrym. Firmy doceniają dostępność inżynierów (68 proc. odpowiedzi dobrych i bardzo dobrych), kadry zarządzającej (65 proc.) oraz pracowników z wykształceniem technicznym zawodowym (63 proc.). – To jakość pracowników zadecydowała o uruchomieniu fabryki Opla w Polsce – zaznacza dyrektor ds. kontaktów z rządem w General Motors Poland Paweł Wideł.
Słaby rynek wewnętrzny
Nieco gorzej wygląda dostępność specjalistów dla sektora usług (56 proc.). Na tej części rynku pracy problemem staje się konkurencja. – Zwłaszcza gdy chodzi o osoby z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem – stwierdza globalny wiceprezes Luxoft ds. marketingu Przemysław Berendt.