Zdaniem Brukseli konieczność składania deklaracji VAT w innych krajach często powstrzymuje europejskich przedsiębiorców przed rozwijaniem międzynarodowej działalności i zakładaniem zagranicznych filii. W krajach UE obowiązują nie tylko różne stawki VAT, ale też odmienne formularze, procedury i terminy. Część z tych kwestii KE chce ujednolicić – w tym celu zaproponowała znowelizowanie obowiązującej od 2006 r. dyrektywy ws. VAT.
Zmiany polegać będą przede wszystkim na wprowadzeniu znormalizowanego formularza deklaracji. Będzie on zawierał dwie grupy informacji: podstawowe – identyczne dla wszystkich krajów, oraz dodatkowe – wskazane przez kraj, w którym zeznanie będzie składane. Zdaniem KE wspólny formularz zmniejszy koszty biurokratyczne ponoszone przez przedsiębiorców (nawet o 15 mld euro rocznie) i ułatwi państwom członkowskim ściganie oszustw podatkowych. Eksperci z niemieckiego Centrum für Europäische Politik podkreślają, że pomysł harmonizacji jest słuszny, bo wzmocni jednolity rynek, stoi jednak w sprzeczności z zasadą suwerenności państw w dziedzinie podatków. Po harmonizacji część państw nie będzie już mogła wymagać od przedsiębiorców informacji, które mogą być dla tych krajów istotne z punktu widzenia walki z nadużyciami. —Krzysztof Szwałek
Paweł Zaczyński, ekspert FOR
Podstawową zaletą harmonizacji jest oszczędność dla biznesu ok. 15 mld euro. To pieniądze, które przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na inwestycje czy tworzenie nowych miejsc pracy, a dotychczas były pochłaniane przez biurokrację. Przedsiębiorca nie będzie już musiał zastanawiać się nad wymogami, jakie obowiązują w danym kraju, ponieważ we wszystkich będą takie same. To powinno ułatwić ekspansję małych biznesów na inne rynki UE, wzmocnić konkurencję i wolny rynek. Nie bez znaczenia jest fakt, że jednolite przepisy zapewniają większą transparentność informacji i ich porównywalność w różnych krajach. To – mimo zmniejszenia liczby informacji w deklaracjach – powinno sprzyjać również zwiększeniu wykrywalności oszustw podatkowych. Wprowadzając nowelizację, warto pamiętać, że wypełnianie dokumentów w języku angielskim lub ojczystym przedsiębiorcy dodatkowo uprościłoby proces.