Obligacja obligacji nierówna
Przywołane parametry w przybliżeniu odpowiadają średnim miesięcznym wynikom osiągniętym w 2013 r. przez grupę funduszy inwestycyjnych krajowych papierów dłużnych (instrument A) oraz akcji krajowych (instrument B). Jak można było przewidzieć, inwestycje w akcje okazały się bardziej dochodowe, ale i bardziej ryzykowne niż inwestycje w obligacje. Bylibyśmy jednak w błędzie, sądząc, że zaprzyjaźnionemu ekonomiście wystarczy to do pozytywnej odpowiedzi na postawione na początku pytanie. Obligacja bowiem obligacji nierówna – jedne zachowują się niemal jak depozyt bankowy, podczas gdy inne z ekonomicznego punktu widzenia trudno odróżnić od akcji. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej różnorodnym odmianom papierów dłużnych, które często pochopnie wrzucamy do jednego worka z napisem „obligacje"...
Wiedzę na temat obligacji można systematyzować na wiele różnych sposobów, np. ze względu na rodzaj emitenta. I tak możemy wyróżnić m.in. obligacje skarbowe (emitowane przez Skarb Państwa), komunalne (emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego), korporacyjne (emitowane przez przedsiębiorstwa), bankowe. Zdolność do czerpania przychodów z podatków, szerokie możliwości oddziaływania na gospodarkę oraz troska o reputację międzynarodową to tylko niektóre z czynników, które na gruncie teoretycznym uzasadniają obserwowaną w praktyce przewagę obligacji skarbowych nad innymi rodzajami papierów dłużnych pod względem postrzeganej wiarygodności kredytowej. Jednak kim byłby ekonomista, gdyby nie zwrócił uwagi, że: po pierwsze, niejedno przedsiębiorstwo międzynarodowe dysponuje większymi zasobami i ma większe znaczenie dla gospodarki światowej niż wiele słabo rozwiniętych krajów a po drugie, nawet obligacje skarbowe nie są przecież pozbawione ryzyka kredytowego. Historii nadto dobrze znane są przypadki niewypłacalności rządów – w ostatnich latach poważne problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec wierzycieli miały choćby Grecja czy Argentyna (patrz: ramka „Państwa też bankrutują").
Rozważając inwestycję w obligacje, należy mieć świadomość także innych rodzajów ryzyka. Ryzyko rynkowe w ich przypadku najczęściej wynika z wrażliwości cen na zmiany stóp procentowych. Ponadto obligacje nominowane w walutach obcych niosą ze sobą ryzyko walutowe. Ryzyko płynności może być szczególnie istotne w przypadku wielu papierów dłużnych emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego lub przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeżeli pozostają one poza obrotem zorganizowanym. Dodatkowo w przypadku niektórych obligacji strukturyzowanych ich skomplikowana konstrukcja oraz zawiła dokumentacja towarzysząca emisji sprawiają, że nawet doświadczonym inwestorom detalicznym niekiedy trudno zrozumieć sposób wyznaczania cen – taka asymetria informacji z kolei rodzi, niekiedy fatalną w skutkach, pokusę nadużycia ze strony oferujących je instytucji.
Niezależnie od rodzaju emitenta, waluty emisji, rodzaju kuponów czy innych parametrów jeden element wspólny dla wszystkich obligacji zasadniczo odróżnia je od udziałowych papierów wartościowych, jakimi są akcje. W przypadku upadłości dłużnika obligatariusze są uprzywilejowani w stosunku do akcjonariuszy, bowiem mają prawo zaspokajać swoje roszczenia z masy upadłościowej przed właścicielami. Abstrahując zatem od wszelkich niuansów i zawiłości, w tym jednym względzie można uznać, że posiadacze obligacji danej spółki mogą spać nieco spokojniej niż posiadacze akcji. Tym spokojniej, im mniej skomplikowane posiadają instrumenty.
Od teorii do praktyki
Załóżmy, że ze świadomością wspomnianych zagadnień jesteśmy zdeterminowani przeznaczyć środki na inwestycję w obligacje. Jak w praktyce możemy osiągnąc ten cel?
W przeciwieństwie do inwestorów instytucjonalnych z dostępem do rynku hurtowego osoba fizyczna ma do dyspozycji relatywnie ograniczony katalog możliwości nabywania obligacji. Bezpośrednio można to zrobić na dwa sposoby: obligacje skarbowe, komunalne czy też przedsiębiorstw notowane na Catalyst można nabyć poprzez indywidualny rachunek maklerski; obligacje oszczędnościowe – szczególny rodzaj skarbowych papierów dłużnych przeznaczony dla inwestorów detalicznych – można nabywać za pośrednictwem kanałów dystrybucji oferowanych przez jeden z krajowych banków komercyjnych. Do pośredniego sposobu inwestowania w obligacje nawiązują przywołane już w niniejszym tekście przykłady instrumentów A i B – można to uczynić, nabywając jednostki uczestnictwa lub certyfikaty funduszy inwestycyjnych.