Reklama
Rozwiń

Nie ma planów odroczenia PPK

Choć eksperci apelują o odroczenie wdrażania ostatniego etapu PPK, to szans na to raczej nie ma. – Nie rozważamy tego – usłyszeliśmy w PFR.

Publikacja: 25.11.2020 21:22

Nie ma planów odroczenia PPK

Foto: Adobe Stock

Małe, średnie i duże firmy mają za sobą uruchomienie pracowniczych planów kapitałowych. Z początkiem przyszłego roku rusza ostatni, ale też najtrudniejszy, etap wdrożenia PPK. Przez najbliższe miesiące pracownicze plany kapitałowe będą uruchamiać mikrofirmy, a także instytucje, budżetówka i samorządy. To w sumie 830 tys. firm i instytucji oraz 5,7 mln pracowników. Znacznie więcej niż w poprzednich etapach. Instytucje finansowe dopuszczone do oferowania i zarządzania PPK mówią, że część mikrofirm, a zwłaszcza instytucji, już rozpoczęła przygotowania do wdrożenia tego programu, ba niektóre podpisały z nimi umowy w tej sprawie. Ot choćby ZUS, który we wtorek poinformował, że PPK uruchomi we współpracy z PKO TFI.

Zdecydowana większość firm i instytucji, ma to jednak przed sobą. Część z nich nawet o tym nie myśli, bo przecież pandemia nie odpuściła. Wielu przedsiębiorców objętych jest branżowymi lockdownami, nie pracują, nie zarabiają. I PPK to dla nich tylko kłopot.

Pandemia szkodzi też samemu programowi. W pierwszym, zeszłorocznym etapie, który objął największe firmy, na udział w PPK zdecydowało się 39 proc. uprawnionych do tego pracowników. To wynik niższy, niż oczekiwali twórcy tego programu, dający jednak spore nadzieje na wyższą partycypację w przyszłości. Oficjalnych danych o wdrożeniu PPK w małych i średnich firm jeszcze nie ma, ale według instytucji zarządzających do programu przystąpiło mniej więcej 30 proc. ich pracowników.

W tej sytuacji wielu ekspertów finansowych i emerytalnych sugeruje rządowi odsunięcie w czasie wdrożenia ostatniego etapu PPK. Koalicja Obywatelska przygotowała nawet projekt ustawy, która odsuwa początek wdrożenia tego programu w mikrofirmach i instytucjach do 1 stycznia 2022 r. Firmy, które już go uruchomiły, mogłyby do końca 2021 r. zawiesić wpłaty do programu.

– Nie rozważamy odroczenia wdrożenia PPK w mikrofirmach i instytucjach – powiedział nam jednak Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje wdrażanie PPK. Tłumaczył, że PFR wierzy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać. – Wartością samą w sobie jest stabilność tego typu programów i częste zmiany mogą sprawić, że ludzie, także ci, którzy już przystąpili do PPK, będą czuli się niepewnie – mówił wiceszef PFR. Przekonywał, że im wcześniej pracownicy dostaną możliwość oszczędzania w tym programie, tym więcej pieniędzy w nim uzbierają. Zdaniem Bartosza Marczuka dodatkowy koszt dla pracodawcy związany z uruchomieniem PPK nie jest wysoki, bo sięga średnio 0,7–0,8 proc. funduszu płac.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora