Główna stopa procentowa NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc., stopa lombardowa 2,5 proc., a stopa depozytowa 0,5 proc.
Już na kolejnym posiedzeniu RPP, na początku lutego, w gremium tym zmieni się pięciu członków. W marcowym posiedzeniu Rady będzie już ośmiu nowych członków. Ze starego składu zostaną tylko Jerzy Osiatyński (jego kadencja kończy się dopiero w 2019 r.) oraz prezes NBP Marek Belka (jego kadencja upływa w czerwcu br.).
Większość obserwatorów polityki pieniężnej oczekuje, że RPP w nowym składzie obniży stopy procentowe. Spośród 24 ankietowanych przez „Parkiet" na przełomie roku ekonomistów, 12 uważało, że do obniżki – o 0,25 pkt proc. lub 0,5 pkt proc. - dojdzie już w marcu. Cięcia stóp do połowy 2016 r. spodziewało się 17 ankietowanych, z czego ośmiu o 0,5 pkt proc.
Jeszcze na początku grudnia, oczekiwania na poluzowanie polityki pieniężnej były jednak bardziej powszechne. Wtedy obniżek stóp do połowy 2016 r. oczekiwało 19 spośród 24 ankietowanych ekonomistów, z czego aż 14 o 0,5 pkt proc.
Łagodzenie polityki pieniężnej przez RPP w nowym składzie wydaje się jednak coraz mniej prawdopodobna po pierwszych wypowiedziach jej przyszłych członków.